Türk Eczacıları Birliği (TEB) tarafından yapılan açıklamada, Ankara’da düzenlenen çeşitli etkinliklerle bilimsel eczacılığın 172. yıl dönümünün kutlandığı belirtildi.

Açıklamada, 2009 yılından bu yana belirli temalar çerçevesinde kutlanan Eczacılık Haftası’nda, bu yıl tüm dünyada ciddi bir halk sağlığı sorunu haline gelen ”antibiyotik direnci ve akılcı antibiyotik kullanımı” konusunda mesaj verilmek istendiği ifade edildi.

Bu kapsamda 13 Mayıs Cuma sabahı ilk etkinliğin, basın toplantısıyla başladığı anımsatılan açıklamada, toplantının ardından milletvekili adayı olan eczacıların tanıtıldığı belirtildi.

”Akılcı İlaç Kullanımı Perspektifinden Antibiyotiklere Bakış” konulu panel düzenlendiğini ifade edilen açıklamada, ”Türk Eczacıları Birliği Eczacılık Akademisi 2011 Bilim, Hizmet ve Teşvik Ödülleri Töreni” ile ”Benim Eczacım Kısa Film Yarışması Ödül Töreni” yapıldığı, etkinliklerin ”Eczacılık Günü Resepsiyonu” ile son bulduğu kaydedildi.

-”HATALI ANTİBİYOTİK KULLANIMI BİNLERCE İNSANIN ÖLÜMÜNE DAVETİYE ÇIKARTACAK”-

Açıklamada görüşlerine yer verilen TEB Başkanı Erdoğan Çolak, doktor yönlendirmesi olmadan, eczacıya danışmadan başlatılan tedavilerin yarar getirmeyeceğini dikkati çekerek,tedavinin kişiye özgü olduğunun unutulmaması gerektiğini vurguladı.

Kitle iletişim araçlarının yönlendirmelerinin, hem sağlık hem de ekonomik açılardan ciddi tuzaklar barındırdığına işaret eden Çolak, hem sağlık hem de ekonomik yönden Türkiye’de ilaç alanındaki en büyük sorunlardan birinin antibiyotikler olduğunu belirtti.

Türkiye’de, pek çok ülkeden farklı olarak, antibiyotiklerin halen ilaç sepetinde en çok tüketilen ilaç gruplarının başında yer aldığını ifade eden Çolak, şunları kaydetti:

”Bu durum, antibiyotik direnci konusunda ülkemizin büyük bir tehdit altında olduğunu göstermektedir. Bugün artık birçok kanser türü dahi zamanında ve doğru tedavilerle ölümcül olmaktan çıkmaktadır. Bunlar elbette olumlu, yüz güldüren gelişmelerdir. Ancak ilacın yaygınlığı, beraberinde yeni sağlık sorunlarını da getirmektedir. Bu sağlık sorunlarından en önemlisi; antibiyotik direncidir. Antibiyotiklerin akılcı olmayan kullanımı antibiyotik direncinin gelişmesine yol açmaktadır.”

Akılcı ilaç kullanımında, ilacın hekim tarafından verilmesinin ve bir ilaç uzmanı olan eczacı danışmanlığında kullanılmasının birincil derecede öneme sahip olduğunu vurgulayan Çolak, antibiyotiklerin akılcı olmayan, hatalı kullanımının bugün ve gelecekte başka hastalıklara ve binlerce insanın ölümüne davetiye çıkartacağını belirtti.

medimagazin