Kocaeli Üniversitesi’nin Sapanca’da düzenlediği 1. Kök Hücre Araştırmaları Kongresi’nin açılışı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün katılımı ile dün gerçekleştirildi.

Kök hücre konusunda gerçekleştirilen çalışmalara ilişkin klinik öncesi ve klinik verilerin anlatılacağı kongreye 35’i yurt dışından, 72 bilim insanı katılıyor.

Sapanca Güral Otelde yapılan kongrenin açılışına Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Kocaeli Valisi Ercan Topaca ve Sakarya Valisi Mustafa Büyük ile çok sayıda akademisyen ve bürokrat katıldı. Kocaeli Üniversitesi Kök Hücre ve Gen Tedavileri Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Erdal Karaöz, kongrenin açılış konuşmasında merkezin kurulma aşaması ve alt yapısı hakkında bilgi verdi.

Sapanca’da, 28 Eylül – 2 Ekim tarihleri arasında, 5 gün sürecek olan kongrenin ana temalarını “Nöromusküler, Nörodejeneratif, Omurilik Yaralanmaları, Kardiyovasküler, Göz ve Otoimmun Hastalılar, Kısırlık, Plastik ve Rekonstruktif Cerrahi, Doku Mühendisliği, Gen Tedavileri, Diş Hekimliğinde Kök Hücre ve Kanser Kök Hücresi” konuları oluşturuyor.