Novartis, Scrip Awards 2011’de “Yılın İlaç Firması”, “En İyi Yeni İlaç” ve “Yılın Yöneticisi” olmak üzere toplam üç kategoride ödüle layık görüldü.

 

İlaç sektörünün prestijli ödüllerinden biri olan “Scrip Awards” Londra’da düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Bu yıl yedinci kez düzenlenen ödül töreninde ilaç ve biyoteknoloji sektörünün en başarılı isimleri ödüllendirildi.

Novartis, “Yılın İlaç Firması”, “En İyi Yeni İlaç” ve “Yılın Yöneticisi” olmak üzere toplam üç kategoride ödüle layık görüldü.

Novartis’in geçtiğimiz yıl ABD’li göz ürünleri şirketi Alcon ile birleşmesinin başarıyla sonuçlanması ve birleşmenin şirkete büyük bir ivme kazandırması “Yılın İlaç Firması” ödülünü almasında büyük rol oynadığı ifade ediliyor.

Novartis’in Mulitple Skloroziz  (MS) alanında yaptığı Ar-Ge çalışmaları sonrasında keşfettiği ve geçtiğimiz yıl lansmanını gerçekleştirdiği fingolimod etken maddeli ilk oral tedavi  “En İyi Yeni İlaç” ödülünü alırken, bütün bu başarılı faaliyetlerin başkanlığını yürüten Novartis Dünya Başkanı Joseph Jimenez ise “Yılın Yöneticisi” ödülüne layık görüldü. Şirketin, Joseph Jimenez’in 2010 yılında göreve gelmesinin ardından her çeyrekte dinamik bir büyüme göstermesi ve 2010 yılının toplamında %14 büyümeyle sektör ortalamasının çok üzerine çıkmayı başarması Jimenez’in bu ödülü almasına büyük katkı sağladı.