Medical Park Sağlık Turizminde 5 yılda 500 milyon dolar hedefliyor.

Medical Park Hastaneler Grubu, yeni hastane yatırımlarıyla sağlık turizmindeki iddiasını artırıyor. Sağlık turizminden 2011 yılında 40 milyon dolar gelir bekleyen grup 5 yıl sonra bu rakamı 500 milyon dolara çıkartmayı hedefliyor. Ulus, Acarkent ve İzmir’deki yeni hastaneleriyle hasta segmentini genişletmeyi amaçlayan Medical Park,  kişiye özel tıp anlayışıyla Türkiye’de ekol haline gelen Prof. Dr. Osman Müftüoğlu ile de önemli bir iş birliğine imza attı.

Açtığı 17 hastane ile Türkiye’nin en büyük sağlık grubu zincirlerinden biri olan Medical Park Hastaneler Grubu, Acarkent, Ulus ve İzmir’deki önemli hastane yatırımları ile hasta segmentini genişletiyor. Medical Park Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Usta, Levent Edition Otel’de düzenlenen basın toplantısında yeni hastane yatırımlarından ve Medical Park’ın vizyonundan bahsetti.

Muharrem Usta, Medical Park Hastaneler Grubu olarak 18 yıl önce ‘Herkes İçin Sağlık’ iddiasıyla yola çıktıklarını ve bu amaçla Van’dan Batman’a, Elazığ’dan Bursa’ya, Ordu’dan Tarsus’a kadar uzanan hastane yatırımları gerçekleştirdiklerini belirtti. Usta, şimdi bu yatırımlarına İstanbul Acarkent, Ulus ve İzmir hastanelerini de eklediklerini aktardı.

SAĞLIK TURİZMİNDE İDDİASI BÜYÜK

Türkiye’nin sağlık alanında geldiği noktayı da değerlendiren Usta, şöyle konuştu: “Türkiye’de özellikle son 4-5 yılda Sağlık Bakanlığı, Hükümet ve özel sektör nezdinde önemli işler yapıldı. Sağlık turizminde şu anda ülkemizde başarılı çalışmalar gerçekleştiriliyor. Eğer Türkiye bu konuyu ciddiyetle ele alırsa sağlık turizminde 5 yılda 5 milyar dolar gelir elde edebilir. Biz de Medical Park Hastaneler Grubu olarak dünya ölçeğinde bir fotoğraf vermek istiyoruz. Bu doğrultuda yaptığımız yeni yatırımlarla Türkiye’nin hedeflediği bu gelirin yüzde 10’una talibiz. Yani 5 yılda sağlık turizminden 500 milyon dolar gelir elde etmeyi ve böylece Türkiye’nin sağlığını dünyaya tanıtmak, sağlıkta Türkiye markasına değer katmayı amaçlıyoruz.”

Yeni hastaneleriyle sağlık turizmi alanındaki iddialarını daha da artırdıklarını söyleyen Muharrem Usta sözlerine şöyle devam etti: “Sağlık turizmi alanında 2011 yılını yaklaşık 40 milyon dolar ile kapatmayı hedefliyoruz. Özellikle kalp damar hastalıkları, organ nakli, kemik iliği nakli, kanser, beyin cerrahisi, ortopedi, tüp bebek, diş, estetik cerrahi, saç ekimi gibi branşlarda tedavi olmak için Medical Park Hastaneler Grubu’na yabancı hastalar geliyor. Şu anda Hollanda, Almanya, Fransa, Belçika gibi Avrupa ülkeleri, Türki Cumhuriyetler, Orta Doğu, Balkan ve bazı Afrika ülkeleri ile Doğu Bloğu’ndan Rusya, Ukrayna, Kazakistan gibi ülkelerden hastalarımız var. Ülke segmentimizi yeni hastanelerimizle daha da genişletmeyi hedefliyoruz.”

REKABETTE ÖNE ÇIKMAK İÇİN FARK YARATMAK ŞART

Özel sağlık sektörünün nitelikli sağlık hizmetleriyle rekabette fark yaratması gerektiğine inandıklarını ifade eden Usta, Türkiye’nin ABD ile kıyaslandığında geride olduğu organ nakli, kanser, kemik iliği gibi alanlarda önemli başarılara imza attıklarını belirtti. Usta, “Türkiye’nin ilk Kanser Hastanesi’ni Göztepe Hastanemizde açtık. Organ nakli ekibimiz İstanbul ve Antalya’da en fazla ameliyat gerçekleştirerek dünya rekorunu ellerinde bulunduruyorlar. Kemik iliği gibi zor bir alana yatırım yaptık. Bahçelievler Hastanemizdeki Pediatrik Kemik İliği Nakli Merkezimiz İstanbul’daki tek merkez konumunda. Şimdi de Akciğer Nakli Merkezimizi Göztepe Hastanemizde açmak üzereyiz” dedi.

İZMİR’DE BİN KİŞİYE İSTİHDAM YARATACAK

Yaklaşık iki ay sonra İzmir Hastanesi’ni açacaklarını belirten Muharrem Usta, bu hastane için İzmir Üniversitesi ile akreditasyon çalışmasına başladıklarını belirtti. Usta, “İzmir Hastanemiz, üniversiteye bağlı Eğitim Araştırma Hastanesi olacak. İzmir’de yaklaşık bin kişiye istihdam yaratacağız” şeklinde konuştu.

İzmir Hastanesi ile birlikte grup olarak toplam çalışan sayılarını 9 bin 500’e çıkaracaklarını söyleyen Muharrem Usta, Medical Park’ın bulunduğu şehirlere istihdam anlamında önemli bir katma değer kattığını belirtti.

Usta, hastanelerinin bulunduğu illerdeki istihdam oranlarına ilişkin şöle konuştu: “Bugün, Elazığ’da 348, Van’da 385 kişiyle istihdam sağlamada birinciyiz, Ordu’da 427, Batman’da 354 kişiyle ikinci, Uşak’ta 453, Tokat’ta 277 kişi ile üçüncü, Samsun’da 582 kişi ile beşinci sıradayız ayrıca bu ilde 273 bayan çalışan ile birinci sırada olduğumuzun altını çizmek istiyorum.”

PROF. DR. OSMAN MÜFTÜOĞLU “YAŞASIN HAYAT” I MEDICAL PARK’A TAŞIDI

Medical Park Hastaneler Grubu, yeni yatırımlarının yanı sıra önemli işbirlikleri ile de adından bahsettirecek. Kişiye özel tıbbi anlayışıyla Türkiye’de bir ekol haline gelen Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, Yaşasın Hayat klinikleriyle Medical Park ailesine katıldı. Acarkent Medical Park’ın hizmete girmesiyle birlikte Medical Park ailesine katılan İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, Medical Park Acarkent ve Ulus’ta ‘Kişiye Özel’ sağlık anlayışını geliştirmek için özel programlar uygulayacağını söyledi.

Prof. Dr. Müftüoğlu, günümüzde herkesin ileride karşılaşabileceği muhtemel sağlık sorunlarını öğrenmeyi ve bunlardan korunmak için kişisel bazı önlemler alarak sağlıklı, huzurlu ve formda bir hayat sürmeyi istediğini belirterek geleceğin tıbbının 3 P’de gizli olduğunu söyledi. Prof. Dr. Müftüoğlu, yeni tıbbın, Predictive (öngürücü-tahmin edici), Preventive (koruyucu) ve Personel (kişiye özel) olması gerektiğini belirtti.

Osman Müftüoğlu sözlerine şöyle devam ettirdi: “Tıp, artık neredeyse ‘Kaç yıl ömrüm kaldı?’, ‘Biyolojik yaşım kaç?’ sorularına kesine yakın cevap verebilir hale geldi. Hatta genetik araştırmalar ve farklı genetik testlerle kendi geleceğimiz hatta bizden sonraki nesillerimiz için ciddi tahminlerde bulunmak mümkün. Yeni test ve incelemeler kalp krizini, beyin anevrizmasına bağlı felci, Alzheimer hastalığına bağlı bilinç kaybını, bazı kanserleri, diyabeti, obeziteyi sadece erken dönemde  tanımamızı değil, onları yıllar önceden tahmin etmemizi bile mümkün kılabiliyor. Stres kaynaklı bedenimizin tükenme sınırını bile önceden belirleyebiliyoruz.” Kişiye özel sağlık formülllerinin önemine de değinen Prof. Dr. Müftüoğlu, “Kişinin kültürüne, alışkanlıklarına özel yaklaşımlar geliştirmeliyiz. İşte Medical Park’ta ‘Yaşasın Hayat’ felsefesiyle getirmek istediğimiz de budur” dedi.