Tüm Eczacı İşverenleri Sendikası (TEİS) Başkanı Nurten Saydan, ilaç firmalarının uygulamalarının eczacıları zor durumda bıraktığını söyledi.

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK)’nun yükselttiği kamu kurum iskontolarını ilaç firmalarının uygulamadığını belirten Saydan, “İlaç firmaları 84 adet hayati öneme haiz ilaç ta indirim yapmamaktaki direnişine devam ediyor. Diğer taraftan maliyet artışına karşın düşen fiyatlar nedeniyle birçok ilaç piyasadan geri çekilmeye başlandı.” dedi.

Konuya ilişkin açıklama yapan Saydan, Sağlık Bakanlığı’nı ilaçta yaşanan bu sıkıntı ve sorunların çözümü için göreve çağırdı. Saydan, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Firmalar prestij kaybetmesin endişesi ile özel mesajla yapılan ilaç geri çekme duyurularının yasal mevzuata uygun olarak bakanlık resmi sitesinde yayınlanmasının sağlanmasını; sayıları her gün artan piyasada bulunmayan ilaçlarla ilgili düzenleme yapılmasını; kısacası dengeleri bozulan ilaç piyasasındaki kargaşaya dur denilmesini istiyoruz. Eczacıların sendikası olarak ilaçların uygun fiyatlı, piyasada bulunabilir ve ulaşılabilir olmasını istiyoruz.”

 

CHA