Uluslararası eşdeğer ilaç üreticisi Actavis Grup, yönetim merkezini İsviçre’nin Zug şehrine taşıyarak hizmete açtı.

Gerçekleşen törende konuşan Actavis CEO’su Claudio Albrecht, eşdeğer ilaç sektörünün değişmesi gerektiğinin altını çizerek, şirketin yeni vizyonunu akıllı ilaçların oluşturduğunu açıkladı.

Dünyanın ilk 4 eşdeğer ilaç şirketi arasında yer alan Actavis, yönetim merkezini İsviçre’nin Zug şehrinde gerçekleşen bir törenle hizmete açtı. Açılış töreninde konuşan Actavis CEO’su Claudio Albrecht, eşdeğer ilaç sektörünün değişmesi gerektiğini vurgulayarak, artan sağlık harcamalarıyla baş edebilmek için artık  daha modern çözümlere ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Albrecht, bu sorunla baş edebilecek bir çok konsepti barındıran yeni vizyonlarını ‘Akıllı İlaçlar’ olarak tanımladı.

Actavis’in eşdeğer ilaç sektörüne yön verecek inovatif çözümler bulmak hedefiyle hareket ettiğini belirten Albrecht; ‘Hastaların gelecekte ihtiyaç duyacağı çözümler için daha akıllı konseptler üretebiliyor olmamız gerekiyor. Akıllı ilaçların bu ihtiyacı karşılayacağını düşünüyoruz. Actavis, yenibileşim ve analog insülinlerden oluşan uluslararası diyabet portföyüyle, bu alanda global bir oyuncu olmayı hedefliyor. Dünyada 230 milyon diyabet hastası var ve Actavis yakın bir gelecekte bu alanda en geniş ürün portföyü sunan ilk şirket olacak.’ dedi.

Geleneksel düşünce biçimine meydan okuyarak, dermatoloji ve kadın sağlığı alanlarında da öne geçmeyi amaçlayan Actavis CEO’su Claudio Albrecht, stratejik ortaklıklarla rakiplerine karşı avantaj sağlamayı hedefliyor. Önümüzdeki bir kaç yıl içinde ilaç sektörünün görüntüsünün, sektörün en karlı şirketlerinin elindeki patent sürelerinin dolmasıyla değişeceğini belirten Albrecht, 2016 yılında ilk 20 ilaçtan yarısının biyolojik, diğer yarısının ise bilimsel gelişime dayalı eşdeğer ilaç olacağını söyledi.  Albrecht’e göre, gelecekte araştırmacı ve eşdeğer ilaç şirketi ayırımı kalmayacak çünkü iki model arasındaki fark giderek flulaşmaya başladı. Bugün bildiğimiz haliyle eşdeğer ilaç üretiminin gelecek 10 yıl içinde yok olacağını söyleyen Albrecht, bu sektör için başarının anahtarının her zaman olduğu gibi bilimsel detaylarda gizli olacağını açıkladı.

Yeni yönetim merkezi olarak Zug’u seçmelerinin nedenini, İsviçre’nin merkezinde yer alması ve bütün Avrupa’ya yakınlığı olarak açıklayan Albrecht, İsviçre’nin üstün ilaç sektörü ortamının, yetkin personel olanaklarının ve uluslararası atmosferinin kararlarında önemli rol oynadığını belirtti. Yeni yönetim merkezinde 29 ülkeden 100 Actavis çalışanı bulunuyor. Actavis, 2011’in ikinci çeyreğinde çalışan sayısını 150’ye çıkartmayı hedefliyor.