ABD’li ilaç devi Baxter’ın Türkiye’de 170-180 milyon dolarlık yatırım yapacağını söyledi.

 

Sanayi Bakanı Nihat Ergün, ABD’li ilaç devi Baxter’ın Türkiye’de 170-180 milyon dolarlık yatırım yapacağını söyledi.

Şirketler ile Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) arasında kriz haline gelen ve her yıl yaklaşık 5 milyar dolar ithalat faturası ödenen ilaç için stratejik bir adım atıyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, ilaçta devletin fiyat pazarlığı değil, Ar-Ge ve üretim pazarlığı yapacağını söyledi.

2012 BIO Uluslararası Kongre ve Fuar Programı’na katılan Bakan Ergün, dünyanın önde gelen ilaç üreticileri Baxter, Pfizer, Biomarin ve Merck şirketlerinin CEO’ları ile görüştü. Baxter firmasının yeni bir ilaç türü üretimine ilişkin 170-180 milyon dolarlık yatırım yapacağını belirten Ergün, şirketin Türkiye’de bağışıklık sistemi ile ilgili de ilaç yatırımı yapacağını kaydetti.

10-12 milyar dolarlık ilaç tüketen Türkiye’nin yerli üretim atağına kalktığını belirten Bakan Ergün, “Ancak artık ucuz olanı değil, Türkiye’de üretileni alacağız. 10 yıl önce biz kullandığımız ilaçları yüksek fiyatla aldığımız tespit ettik. Sonrasında indirimler geldi. Bundan sonraki yaklaşımımız fiyat politikası olmayacak. Amacımız bu işin Ar-Ge’sini yapmak ve Türkiye’de üretim yapılmasını sağlamak” diye konuştu.

Ergün, Baxter’ın Türkiye’de hastayı diyalize taşımadan evde ilaçla diyaliz işlemi yaptığını da vurgulayarak, “Sistemin yaygınlaşması mümkün. Diyaliz hastaları için kolaylık sağlar. Sağlık Bakanlığı da sistemin yaygınlaşmasını istiyor” dedi.

Keşke daha önce görüşseydik

Ergün, görüştüğü Biomarin şirketinin CEO’sunun kendisine “Keşke görüşmeyi daha önce yapmış olsaydık. İrlanda’da Ar-Ge üretim tesisi aldık. Bunu önce yapsaydık kesinlikle kararımız farklı olurdu” dediğini anlattı. Geç kalma gibi bir lüksün olmadığını söyleyen Ergün, “Bu organizasyonda bulunmak önemli” dedi.

İlaca para akıyor

Türkiye ilaç ithalatına 2011 yılında 4.7 milyar dolar para harcadı. 560 milyon dolarlık ihracat yapılırken sektörün pazar payı ise 10.4 milyar dolar oldu. Türkiye’de tüketilen ilaçların kutu olarak yüzde 80’i iç piyasada üretiliyor. Değer olarak ise bu rakam yüzde 50 civarında.