Deva Holding, bir ürün hakkında Rekabet Kurumu’na başvuruda bulundu.

Deva Holding, gelişmiş ülkelerdeki Astım ve Kronik Obstrüktif Akciğer (KOAH) hastalarına sunulan tedavi seçeneklerinin Türkiye’deki hastalara da sunulması amacıyla piyasada mevcut bulunan bir ürün hakkında Rekabet Kurumu’na başvuruda bulundu.

Deva Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Philipp Haas, düzenlediği basın toplantısında, eşdeğer ürünlerin pazara girişine ilişkin orijinatör firmalardan gelebilecek her türlü engellemelerin ihtiyaç sahiplerinin uygun fiyata ulaşabilecekleri ürüne ulaşamamalarına neden olduğunu, zaman ve maliyet kaybına yol açtığını belirterek, eşdeğer ilaçların piyasaya sunulma süreçlerinin hızlandırılmasının hem halk hem de kamu maliyetinin azaltılması için faydalı olduğunu ve desteklenmesi gerektiğini söyledi.
Haas, dünyada eşdeğer ilaç üreticilerinin uygun maliyetli ve ekonomiye destek verecek ürünleri geliştirmelerinin rekabet kurulları tarafından da takip edildiğini, orijinatör firmanın engellemeleri sebebiyle eşdeğeri piyasaya verilemeyen ürünler için cezai yaptırımlar uygulandığını, halka eşdeğer ürünü daha ekonomik fiyata ulaştırırken, maliyeti üstlenen kamunun bütçesinde tasarruf sağlamanın amaçlandığını kaydetti.
Türkiye’de bugün şikayet konusu orijinal ürünün eşdeğerinin henüz piyasada bulunmadığını belirten Haas, şunları kaydetti:
”Eşdeğer ürünün Türkiye’de henüz bulundurulmaması ihtiyaç sahiplerinin tercihlerini kısıtlamaktadır. Oysa ki Amerika dahil olmak üzere birçok gelişmiş ülkede kullanımda olan orijinal ürünün prospektüs bilgisinde dahi, üretici firma; doktorlar, eczacılar ve ihtiyaç sahiplerini süt protein alerjisi olan hastalar için kuru toz inhaler yerine ölçülü doz inhalerlerine (aerosol) yönlendirmektedir. Bu ihtiyacı karşılamak amacıyla yola çıkan Deva Holding, laktoz içermeyen eşdeğer aerosol ürünü ile pazardaki çeşitliliği sağlayacak ve tek ürün ile sınırlı kalınmaması konusunda önemli bir rol üstlenecektir.
Gerek teknolojisi gerekse Türkiyede üretilen ilk yerli İnhaler Aerosol olmasıyla farklılaşan ürünümüz, piyasaya sunulmaya hazırdır. Tüm bu başarılı gelişmelerin ışığında kamu harcamalarında ciddi anlamda tasarruf sağlayacak olan ürünümüzün hızla halkımıza ulaştırılması için gerekli adımları atmış bulunuyoruz.”
Eşdeğer ilaçların pazara sunulmasının öneminin her geçen gün arttığını, bunun hem kamu kurumları hem de halk tarafından desteklendiğini ifade eden Haas, ”Bu doğrultuda Rekabet Kurulu tarafından da gerekli incelemeler yapıldıktan sonra olumlu sonuca ulaşılacağına inancımız sonsuzdur” dedi. 

YENİ ÜRÜN
Verilen bilgiye göre, Deva Holding, orijinal ürüne eşdeğer olan yeni ürününü yüzde 34 indirimli olarak kullanıma sunarak yıllık yaklaşık 50 milyon lira kamu tasarrufu sağlayacak. Türkiye’de üretilen bu ürün, yurt dışına ihracat potansiyeli ile de ilaç sektöründeki cari açığın azalmasında önemli rol oynayacak.
Deva Holding’in ARGE merkezi ”DevArge”de yeni teknolojiler kullanılarak 3 yıl süren çalışmalar sonucunda geliştirilen ürün, Sağlık Bakanlığı tarafından 12 Mayıs 2011’de ruhsatlandırıldı.
Eşdeğer olarak üretilmiş yeni ürünün, piyasada bulunan orijinali ile aynı endikasyonları ve etkin maddeleri ile toplam bir aylık tedavi sağladığı, piyasadaki orijinaline göre 6 ay daha uzun raf ömrüne sahip olduğu belirtildi.