Kök Hücre ve Hücresel Tedaviler Derneği tarafından gerçekleştirilecek olan “İkinci Uluslararası Kök Hücre ve Hücresel Tedaviler Kongresi (2nd International Congress on Stem Cell and Cellular Therapies – ICSCCT) 15-18 Ekim 2015 tarihleri arasında Antalya’da düzenleniyor.

Türkiye ve dünyada, kök hücre alanındaki temel ve klinik çalışmaların ele alınacağı ve dünyadaki en önemli kök hücre araştırmalarını gerçekleştiren bilim insanlarının bir araya geleceği kongrenin Eş Başkanlığını Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Fikrettin Şahin yapacak. Prof. Dr. Şahin, bu görevini Ottawa Hastanesi Araştırma Enstitüsü’nden Prof. Dr. Kürşad Türksen ile birlikte yürütecek.

İlki 20-23 Mart 2014 tarihlerinde The Green Park Kartepe Resort & Spa, Kocaeli’nde düzenlenen kongrede, farklı kök hücre çeşitlerinde gerçekleştirilen bilimsel araştırmalar ve hücresel tedavi uygulanan Nörodejenerativ ve Kardiyovasküler Hastalıklar, Plastik Cerrahi ve Ortopedi, İmmunoterapi, ve Diş Hekimliği konuları hakkında seksenden fazla konuşma yer aldı. Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan kongrede ise kök hücre araştırmaları konusunda bilim dünyasında öne çıkan isimler ile birlikte panel tartışmaları, uzmanı-ile-buluş platformları ve sözlü/poster sunumları yer alacak. Oturumlar; Kişiye-Özgü ve Rejeneratif Tıp Uygulamaları, Kök Hücre Araştırmalarında Klinik Uygulamalar, Kök Hücre ve Hücresel Ürünler, Hücresel Programlama ve IPS Hücre Araştırmalarında Güncel Konular, Kök Hücre Araştırmalarında Model Organizmalar ve Alandaki Etik Konular hakkında olacak.

Kongrenin açılış konuşması, 2012 yılında kök hücre çalışmaları ile NOBEL ödülü alan Sir John B. Gurdon (University of Cambridge, Wellcome Trust/CRUK Gurdon Institute, İngiltere) tarafından; kapanış konuşması ise 2011 yılında Ulusal Sağlık Örgütü (NIH) Rejeneratif Tıp yöneticiliğine getirilen Mahendra Rao, LLC Kurucusu ve CSO’su Mahendra Rao tarafından yapılacak.

Kök Hücre ve Hücresel Tedavi alanında dünyada öncü 10 farklı ülkeden 26 uluslararası, toplamda 50’den fazla davetli konuşmacının yer alacağı kongrede, Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) desteğiyle gerçekleştirilecek olan “Türkiye’de Gerçekleştirilen Klinik Denemeler” ile sekiz öncü TÜBA üyesi Türk bilim insanı çalışmalarını anlatacak.

Kongre kapsamında; Hücresel Tedavi ve Rejeneratif Tıp Derneği özel oturumunda Türkiye’de gerçekleştirilen hücresel tedaviler konusunda çalışmalar katılımcılar ile paylaşılacak.

Kongre eşbaşkanı Prof. Dr. Fikrettin Şahin ve Kök Hücre ve Hücresel Tedaviler Derneği başkanı Prof. Dr. Erdal Karaöz; başta NOBEL ödülü alan Sir John B. Gurdon’un ve diğer dünyaca ünlü bilim insanlarının çalışmalarını paylaşacağı konuşmaları değerlendirmek ve Türkiye’nin bu alanda en güncel durumunu belirlemek üzere, kök hücre araştırmaları ve hücresel tedavi uygulamaları ile ilgilenen tüm temel bilim araştırmacılarını ve klinisyenleri kongreye davet ediyor.

15-18 Ekim 2015 tarihlerinde Antalya Kaya Palazzo Golf Resort Otel’de düzenlenecek olan kongre ile ilgili detaylı bilgi http://www.stemcell2015.org internet sitesinden edinilebilir.