Tüm Eczacı İşverenler Sendikası, 14 Mayıs Eczacılık Bayramı dolayısıyla 12 Haziran’da seçime hazırlanan siyasi partilere eczacıların taleplerini içeren birer rapor gönderdi.

SAĞLIKTA dönüşüm programı çerçevesinde eczane sahibi eczacıların, ilaç ve eczacılık hizmetinin kesintisiz sürmesi için gereken fedakârlıkları yaparak yaşadıkları tüm olumsuzluklara rağmen halka en iyi hizmeti sunmaya çalıştıklarının vurgulandığı raporda, eczacıların öncelikli sorunları ve talepleri sıralandı. Raporla ilgili TEİS Başkanı Nurten Saydan, “Seçimlere günler kala siyasi partilerin seçim beyannamelerini inceledik. Gerek iktidar, gerek muhalefet gerekse diğer siyasi partilerin beyannamelerinde; sağlıkla ilgili olarak, sağlığın temel yapıtaşlarından olan eczane eczacılarının, fedakarlık ve beklentilerinin karşılığının yeterince yer almadığını gözlemledik” dedi. Raporda özetle şu talepler sıralandı:

 

Eczane ağı devam etmeli

“Sadece sattığımız ilaçtan devletçe belirlenen kar oranı ile faaliyetlerimizi sürdürmüş olmamıza rağmen vermiş olduğumuz sağlık hizmetinin karşılığında hiçbir meslek hakkı alamamaktayız. Ülkenin en ücra noktalarına kadar uzanan eczane ağının devam etmesi, bu ülkenin imkanları ile bu ülkenin okullarında tahsil görerek yetişmiş eczacıların yaşaması ve devam etmesi için, bütün gelişmiş ülkelerde olan eczacı meslek hakkı verilmesini talep ediyoruz.
Eczanelerde nüfus ve mesafe sınırlandırması getirilmesini istiyoruz. Reçeteye ilacın ticari markası değil, etken maddesi yazılsın istiyoruz. Kamu kurum iskontolarından doğan zararlarımızın karşılanmasını ve eczacıların kamu kurum iskontolarındaki taşıyıcı görevinin kaldırılmasını istiyoruz. İlaç fiyat indirimlerinden doğan zararlarımızın karşılanmasını, eczacılık fakültesi kontenjanlarının azaltılmasını ve eczacıların istihdam alanlarının genişletilmesini istiyoruz. Muayene ücreti tahsildarlığı yapmak istemiyoruz. İlacın internet üzerinden satışının engellenmesini istiyoruz.”