Eczanelerin, stoklarındaki ürünlerin fiyat düşüşlerinden kaynaklanan zararlarının ilaç firmaları tarafından sürekli olarak karşılanacağını söyledi.

 

Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürü Saim Kerman, eczanelerin, stoklarındaki ürünlerin fiyat düşüşlerinden kaynaklanan zararlarının ilaç firmaları tarafından sürekli olarak karşılanacağını söyledi.

Kerman, Resmi Gazete’de yayımlanan “Beşeri İlaçların Fiyatlandırılması Hakkında Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ”e ilişkin soruları yanıtladı (AA).

Son yıllarda ilaçların fiyatlandırılmasına ilişkin çeşitli düzenlemelerin yapıldığını hatırlatan Kerman, bugün yayımlanan tebliğle, ilaç fiyatlandırmasında karşılaşılması muhtemel sorunların tümüne cevap vermeye çalıştıklarını ifade etti.

Gelecek yıllarda tebliğlerin yine değişebileceğini kaydeden Kerman, “Bu tebliğle yaptığımız değişiklikler önümüzdeki günlerde şirketlerin yaptığı fiyat müracaatlarında daha hızlı reaksiyon vermemizi, işlemleri sonuçlandırmamızı sağlayacak” dedi.

Kerman, yeni tebliğe, “depocuya satış fiyatı belirlenirken referans fiyata uygulanan oranların düşüşü nedeniyle eczane stoklarında meydana gelebilecek stok zararları, firmalar tarafından eczane depolarına, depolar tarafından da eczanelere ödenir” hükmünün eklendiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Tebliğle eczacıların lehine bir düzenleme yaptık. Her hafta sevkiyat düşüşü ilan ediyoruz. Yani yılda ortalama olarak 52 hafta her cuma ilanımız var ve 20 dolayında ilacın fiyatı değişiyor. Yani bu bin civarında ilacın fiyatında değişme demek. Yüzde 99,5’i bu ilaçların fiyatının düşmesi şeklinde oluyor. Bu sürekli düşüşlerde eczacılarımızın raflarındaki ürünler için herhangi bir hüküm yoktu. Eczanelerin stoklarındaki ürünlerin fiyat düşüşlerinden kaynaklanan zararlarının ilaç firmaları tarafından sürekli olarak karşılanacağı cümlesini ekledik.”