Eczane İşlemleri ve GLN Numarası Hakkında duyuru yayımladı.

İEGM tarafından yapılan açıklamada, İlaç Takip Sistemi’nin 28.02.2001 tarihinden itibaren GLN numarasını kullanarak sorgulama  yaptığı bu  nedenle IEGM07 sisteminde Eczanelerin “Nakil” ve “Kapatma” işlemelerinin ivedilikle Eczanelerin mağdur olmaması açısından gözden geçirilmesi ve gerekli düzenlemelerin ilgili sağlık müdürlükleri tarafından yapılması gerektigi belirtildi.

İstanbul il içi ve il dışı işlemlerin her ikisinde de iller arası nakil işlemi maddesine uyacakları ifade edildi.

İller arası nakil işlemlerinde yapılması gerekenler;

1-      Eczanenin kayıtlı olduğu il sağlık kullanıcısı, nakil olan eczaneyi “Eczane Mesul Müdür Arama” veya  “Eczane Arama” ekranından çağırır.

2-      Nakil yapılacak eczane üzerinde herhangi bir noktaya çift tıklandığında eczane bilgileri detaylı olarak görüntülenir.

3-      Aynı ekranda “Eczanenin Durumu” listesinde daha önce seçili olan “Faaliyette” ifadesi listeden “Kapalı (Ruhsat İptal)” seçilerek değiştirilir.

4-      “Ruhsat İptal Tarihi” ile “Ruhsat İptal Nedeni” alanları da girildikten sonra “Kaydet” tıklanır.

Yukarıdaki işlemler tamamlandığı takdirde, eczanenin naklinin gerçekleştiği ilin il sağlık kullanıcısı, “yeni eczane kayıt” ile eczaneyi sıfırdan sisteme tanımlayabilir. Aksi halde kayıt işlemini gerçekleştiremez.

İl içi nakil işlemlerinde yapılması gerekenler;

1-      Eczanenin kayıtlı olduğu il sağlık kullanıcısı, nakil olan eczaneyi “Eczane Mesul Müdür Arama” veya  “Eczane Arama” ekranından çağırır.

2-      Nakil yapılacak eczane üzerinde herhangi bir noktaya çift tıklandığında eczane bilgileri detaylı olarak görüntülenir.

3-      İl içi nakil söz konusu olduğu için aynı ilin il sağlık kullanıcısı “Adres değişiklik nedeni”, “Eczanenin Adresi”, “İlçesi” gibi değişen alanlarını güncelleyerek “Kaydet” butonunu tıklar.