Novartis, dünyanın önde gelen şirketlerinin yer aldığı “2011’in En İyi Şirketleri” araştırması sonucunda en iyi ilk 25 şirket arasında yer aldı.

Novartis, ABD’li ekonomi dergisi Fortune ve AON Hewitt araştırma firmasının birlikte gerçekleştirdiği, dünyanın önde gelen şirketlerinin bulunduğu “2011’in En İyi Şirketleri” araştırması sonucunda en iyi ilk 25 şirket arasında yer aldı.

Dayanıklı tüketim ürünleri, finans, gıda, kimya, sağlık, kozmetik ve teknoloji gibi sektörlerden şirketlerin yer aldığı ve iki yılda bir gerçekleştirilen bu araştırma, Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika ve Asya-Pasifik bölgelerinde faaliyet gösteren firmalar arasında yapılıyor. Pazar liderlerinin belirlenmesinde en kapsamlı global çalışma olarak nitelendirilen bu çalışma, 1200’den fazla finansal veri ve  900’den fazla yönetici mülakatından sonra yapılan değerlendirmelerle oluşturuluyor.

Uzman ve bağımsız jüriler tarafından belirlenen ve liderlik pratiği, global ölçekte liderlik gelişimi, iş ve liderlik stratejisinin uyumu, iş performansı ve şirket itibarına yönelik kriterler çerçevesinde yapılan araştırma sonucunda oluşturulan derecelendirmede Novartis, bu yıl ilk 25 firma arasında yer aldı.

Novartis, tüm dünyada yıllık cirosunun %16’sını araştırma ve geliştirme faaliyetlerine ayırıyor. Şirketin ürün geliştirme departmanında klinik araştırma aşamalarının çeşitli safhalarında hâlihazırda 140 yeni ilaç adayı üzerinde çalışılmakta. Bu projeler potansiyel yeni ürünlerin yanı sıra, yeni olmayan ürünlerin endikasyonları üzerinde yapılan geliştirme çalışmalarını da içermekte.