Financial Times, Amgen’in Mustafa Nevzat İlaç Sanayi Şirketi’ni satın aldığına dikkat çektiği haberinde, Türk ilaç pazarının öneminden bahsetti.

Dünya ekonomi ve finans çevrelerinin önde gelen gazetesi Financial Times, Amgen’in Mustafa Nevzat İlaç Sanayi Şirketi’ni satın aldığına dikkat çektiği haberinde, “10 milyar dolarlık Türk pazarı çok önemli” denildi.

Dünyanın en büyük bioteknoloji şirketi Amgen’in Mustafa Nevzat İlaç Sanayi Şirketi’ni satın alacağını duyurması yurt dışında dikkat çekti. Financial Times, “10 milyar dolarlık Türk pazarı çok önemli ve burada hesaba katılması gereken ekonomik ve siyasi faktörler var” derken Türk hükümetinin, “birçok insanın sağlık hizmetlerine erişimini önemli ölçüde artıran, büyük çapta sağlık reformlarını yaptığı”nı vurguladı.

Türkiye’de sağlık sistemindeki maliyet indirme baskıları nedeniyle jenerik ürünlerin, ülkenin 10 milyar dolarlık ilaç pazarındaki payının daha da artacağına dikkat çeken gazete, şu değerlendirmeyi de yaptı: “Türkiye’de halen nüfüsün yüzde 98’i civarı sosyal güvenliğin şemsiyesi altında. Bu da, yaygın biçimde hükümetin, 10 yıla yaklaşan iktidar döneminin en popüler başarılarından biri olarak görülüyor.”

Financial Times, haberinde sağlık hizmetine iyileştirilmiş erişimin maliyetlerin daha da artacağı anlamına gelebileceğine de dikkat çekerken de devletin, sağlık hacamaları yükünün yüzde 70’inden fazlasını omuzladığını, sağlık harcamalarının yüzde 30’unun da ilaç olduğunu kaydetti. Masrafları düşürme önlemlerine duyuyan gereğinin jenerik ilaçların kullanımının teşvik ettiğini belirten İngiliz gazetesi, jenerik ürünlerin halen Türkiye’de satılan tüm ilaçların yüzde 38’ini oluşturduğuna işaret etti.

İlaç pazarımız 15.1 milyar TL

Türkiye’de ilaç sektörünün pazar büyüklüğü 2011 yılı sonu itibariyle 15 milyar 183 milyon TL’ye ulaştı. 2006 yılında 9.9 milyar TL olan sektör, 2010 yılında ise 14.8 milyar TL’ye ulaşmıştı. Türk ilaç pazarı 2010’da dünyada 16. sırada bulunuyordu. Tahminlere göre, 2015 yılında ilaç pazarımız dünya genelinde 14. sıraya yükselecek.

Cumhuriyet