Novartis, ABD’li ekonomi dergisi Fortune’un her yıl yayımladığı ve dünyanın önde gelen şirketlerinin bulunduğu “2012’nin En Beğenilen Şirketleri” sıralamasında ilaç firmaları kategorisinde bu yıl da birinci seçildi.

 

Dünya çapındaki büyük firmalarda çalışan 4.000’i aşkın yönetici, direktör ve mali analistin algılarını yansıtan çalışmada, katılımcılar meslektaşlarına hem genel olarak hem de finansal güç, global rekabet gücü, uzun dönem yatırımları, kurumsal varlıkların kullanımı, yönetim kalitesi, insan yönetimi,  yenilikçilik, ürün/hizmet kalitesi ve sosyal sorumluluk olmak üzere dokuz spesifik nitelik bazında puan veriyor. Firma itibarı yönünden dünyanın en önemli sıralamalarından biri olarak nitelendirilen bu çalışma pazar liderlerinin belirlenmesinde önemli olarak nitelendiriliyor.

Gıda, kimya, sağlık, kozmetik, finans, teknoloji, internet ve otomotiv gibi 50 farklı sektörden şirketin yer aldığı sıralamada, finansal güç, global rekabet gücü, yönetim kalitesi ve yenilikçilik nitelikleriyle global sıralamada birinci olan Novartis, sektörler arası bölge liderleri sıralamasında da Avrupa’da onuncu ve İsviçre’de dördüncü sırada yer aldı.