Türkiye’de hemen her yaş grubundan yaklaşık 750 bin kişi, hayatını olumsuz etkileyen epilepsi hastalığı ile mücadele ediyor. Hastaların birçoğu, yoğun epilepsi nöbetleri ve toplum geneline yayılan ön yargılar nedeniyle günlük hayatlarına devam edemiyor. Bu kapsamda hastalara doğru ve eksiksiz bilgi vermek amacıyla düzenli olarak gerçekleştirilen hasta bilgilendirme toplantılarından bir yenisi Kayseri’nin Develi ilçesinde düzenlendi. Belçika kökenli biyoteknoloji şirketi olan UCB Pharma’nın koşulsuz desteğiyle Mustafa Aksu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinlikte, epilepsi hakkında tüm merak edilenler uzman hekimler tarafından yanıtlandı.

Dünya genelinde en yaygın nörolojik hastalık olan epilepsi, bugün, Türkiye’de de birçok kişinin hayatını olumsuz etkiliyor. Beyinde var olan elektriğin aşırı artması sonucu ortaya çıkan epilepsi nedeniyle hastalar, kişiden kişiye değişen sayılarda nöbetler geçiriyor. Hastaların çoğu yoğun epilepsi nöbetleri nedeniyle iş, eğitim ve özel hayatlarına devam edemiyor. Toplum genelinde hastalık hakkında süregelen, gerçekliği olmayan söylentiler ve tabular ile zaten günlük hayatları olumsuz etkilenen epilepsiyle yaşayan bireyler, psikolojik sorunlar ve toplumsal baskı ile de mücadele etmek zorunda kalıyor. Buna ek olarak epilepsiyle yaşayan bireyler; hastalığın ne olduğunu, tedavi süreçlerini ve hatta sosyal haklarını da tam olarak bilmiyor.

 

Toplumda, epilepsi hakkında süregelen yanlış yönlendirmeler ve eksik bilgiler nedeniyle bugün, çeşitli illerde UCB Pharma’nın koşulsuz katkılarıyla Epilepsi Hasta Okulu programları düzenleniyor. Toplantılardan bir yenisi Kayseri’nin Develi ilçesinde 184 kişilik kalabalık bir katılımla gerçekleştirildi. Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı, Öğretim Üyesi Prof. Dr. Füsun Ferda Erdoğan’ın konuşmacı olarak katıldığı toplantıda; epilepsinin tanımı, tedavi yöntemleri, nöbet türleri, epilepside ilkyardım ve epilepsi cerrahisi gibi, başta hasta ve yakınlarının epilepsi hakkında merak ettiği konular masaya yatırıldı.

Epilepsi hakkında merak edilenler Kayseri’deki hasta okulunda cevap buldu

UCB Pharma’nın koşulsuz katkılarıyla, Mustafa Aksu Kültür Merkezi’nde ücretsiz olarak gerçekleştirilen etkinlikte katılımcılar hekimlere; hastalığın genetikle olan ilişkisi, tedavide kullanılan ilaçların yan etkileri ve kafaya alınan darbelerin epilepsi hastalığı ile bağlantısı gibi sorular yöneltti. Epilepsinin klinik, toplumsal ve psikolojik boyutta değerlendirmesinin yapıldığı toplantı ile hastalık hakkında oluşturulması hedeflenen toplumsal farkındalığa bir adım daha yaklaşıldı.