Romatoid artrit ve ankilozan spondilit hastalarının gündelik hayatta karşılaştıkları zorluk ve engeller Romatoloji Araştırma ve Eğitim Derneğinin düzenlediği fotoğraf yarışmasıyla objektiflere yansıyacak.

Romatoloji Araştırma ve Eğitim Derneği (RAED), romatoid artrit (RA) ve ankilozan spondilit (AS) hastalarının karşılaştıkları güçlüklere ve günlük hayatlarındaki engellere dikkat çekmek ve hastalığın kamuoyunda bilinirliğini artırmak amacıyla geçtiğimiz sene “Hareketi Hissetmek” adı altında ve Pfizer sponsorluğunda düzenlenen Fotoğraf Yarışması, bu sene ‘Yaşamın Görünmeyen Engelleri’ temasıyla ikinci defa düzenliyor.

Yarışma ile bizim göremediğimiz ancak romatoid artrit ve ankilozan spondilit hastalarının hayatlarında sınırların çizilmesine neden olan engeller iki farklı objektiften, doktorların ve yarışmaya destek veren Pfizer çalışanlarının gözünden yansıtılacak.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Romatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Romatoloji Araştırma ve Eğitim Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Vedat Hamuryudan’ın önderliğinde hayata geçen yarışmanın jüri üyeleri arasında Mustafa Altıoklar, Muammer Yanmaz, Mehmet Turgut ve Koray Peközkay gibi sinema, basın ve fotoğraf dünyasının profesyonelleri yer alacak. Yarışmanın sonuçları hastalığa dikkat çekmek amacıyla Dünya Artrit Günü olan 12 Ekim’de yapılacak basın toplantısıyla duyurulacak.

Yarışma, geçen yıl olduğu gibi bu sene de romatoid artrit ve ankilozan spondilit hastalarının mücadelesinin en yakın tanığı olan romatoloji, ortopedi ve travmatoloji ile fizik tedavi ve rehabilitasyon doktorlarının katılımına açık olacak. Bu yıl doktorlara ek olarak yarışmaya Pfizer çalışanları da yaşamın görünmeyen engellerini anlatan fotoğraflarıyla katılabilecek.

Yarışmaya katılan her iki kategoride dereceye giren ilk 3 fotoğraf sahibine fotoğraf ekipmanı hediye edilecek. 21 Nisan’daki Ege Romatoloji Kongresinde start alan yarışmaya katılan fotoğraflardan bir seçki, yıl sonunda yapılacak olan Ulusal Romatoloji Kongresinde sergilenecek. Son başvuru tarihi 20 Eylül 2011 olan yarışma ve katılım koşulları hakkında bilgi www.hareketihissetmek2011.com adresinden alınabilir.