Almanya’da bulunan Hollandalı kök hücre araştırma kliniği kapatıldı. Kliniğin sitesinde bulunan açıklamada bu kapatma işleminin Alman hükümetinin aldığı yeni kararlar dolayısıyla olduğu belirtildi.

Avrupa ülkeleri arasında kok hücre araştırmaları üzerine özel kliniklere izin veren tek ülke olan Almanya, bu konudaki kurallarda değişiklik yaptı. Yapılan bu yasa değişikliği ise ülkede bulunan özel kliniklerin kapanmasına neden oldu.  Hollandalı farmakolojist Kees Kleinbloesem tarafından kurulan XCell-Center adlı klinik ise yabancı basının dikkatini çekmiş ve tartışmalara yol açmıştı.

Geçen yılın sonunda Almanya Adalet Bakanlığı tarafından bu klinikte çalışan uzmanlar ve uzmanların kullandıkları teknikler araştırmaya alınmıştı. Bu araştırmanın başlamasına neden olan olay ise aynı dönemde klinikte 1,5 yaşın altında olan bir çocuğun ameliyat edilmesi ve beynine enjekte edilen kok hücreden sonra çocuğun ölümü olmuştu.  Daha sonraki dönemlerde ise aynı kilinikte tedavi gören Romanyalı bir çocuğun da öldüğü ve 10 yaşında Azerbeycanlı bir çocuğun ise sakat kaldığı belirtildi.

XCell-Center kliniğininn Köln ve Düsseldorf’ta iki merkezi bulunmakta.