Türkiye’nin lider ilaç üreticilerinden Abdi İbrahim, çevre ülkelerde şirket satın alma yoluyla büyümek istiyor. Şirketin Genel Müdürü Candan Karabağlı, 6 ülkede 50-100 milyon dolarlık şirketler alacaklarını ifade ediyor.

 

Türkiye’nin jenerik ilaç pazarında yüzde 7,9 ile en büyük paya sahip şirket Abdi İbrahim, küresel oyuncu olmayı hedefliyor. Bu kapsamda 7 ay önce Abdi İbrahim İlaç Genel Müdürlüğü görevine Candan Karabağlı, şirket sahibi Nezih Barut’un bu hayalini gerçekleştirmek için başta komşu ülkeler olmak üzere CIS, Rusya, Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde şirket satın alma yoluyla büyümek istediklerini kaydetti. 10 yıllık planlar yaparak hareket etmek istediklerini aktaran Karabağlı, “En az 5-6 pazarda şirket satın alabiliriz. Bunları büyütebiliriz ya da büyük şirketlerle ortaklık kurabiliriz.” dedi. 50-100 milyon dolarlık şirketler satın alabileceklerinin sinyalini veren üst yönetici konuşmasına şunları ekledi: “Bu şirketler hem ilaç üretim şirketleri hem de pazarlamaya yönelik şirketler olacak.” Türkiye’de şirket satın alma yönünde düşünceleri bulunduğunu belirten Karabağlı, öncüllerinin ‘doğru şirketi almak’ olduğunu söyledi.

Diğer taraftan, yabancı ilaç devlerinin Abdi İbrahim’le yakından ilgilendiğini kaydeden Candan Karabağlı, herkesin kapılarını çaldığını ancak kendilerinin çoğunluk hisselerini satmak istemediklerini açıkladı. “Ancak azınlık hissesi ile ortaklığa açığız. Her ortaklığa da açık değiliz. Bize değer katacak, küreselleşmemize katkıda bulunacak ortaklığa açığız.” diyen Genel Müdür, bu konuda görüşmelerin devam ettiğine dikkat çekti. Şirket, bütçesinin yüzde 5’ini Ar-Ge’ye ayırıyor. Toplam 3 bin 500’e yakın çalışandan 130’u araştırma departmanında çalışıyor. 2010’da 834 milyon dolar ciro, 31 milyon dolar ihracat yapan Abdi İbrahim, bu yıl 850 milyon dolar gelir ve 50 milyon dolar da ihracat hedefliyor. Gelecek yıl 100. yılını kutlayacak olan şirketin 250 çeşit ürünü bulunuyor. Avrupa’nın 27 ülkesinde de ruhsatlandırma çalışmalarına devam ediyor.

İlaçta Fiyat Düşünce Maliyet Kısıyoruz

Türkiye’de ilaç alımlarının yüzde 90’ını yapan devlet, orijinal ilacın patent süresi dolduğunda, bütçe kısıtlaması yaptığında, diğer ülkelerde muadil ilaç fiyatı düştüğünde fiyatları aşağı çekiyor. Fiyatların her gün düştüğünü anlatan Candan Karabağlı, “Biz de operasyonel maliyetleri optimize ediyoruz. Devamlı hammadde arayışı içindeyiz.” diye konuştu.