Mustafa Nevzat İlaç’ı Amerikan devi alıyor.

 

Biyoteknoloji şirketi ABD’li Amgen, 700 milyon dolar değerindeki Türk ilaç şirketi Mustafa Nevzat İlaç Sanayii AŞ ile yüzde 95,6 hissesini satın almak üzere anlaşma sağladı.

Tamamı peşin olarak gerçekleştirilecek işlem; Amgen’in büyük, hızlı büyüyen ve gelişmekte olan Türkiye ile çevresindeki öncelikli pazarlarda varlığını önemli ölçüde artıracak. Yaklaşık 90 yıllık köklü bir geçmişi olan Mustafa Nevzat, Türkiye’de hastane pazarı ile enjektabl ilaçlarda lider konumunda bulunuyor. İhracatı hızla artan, geçen yıl yaklaşık 200 milyon dolar gelir sağlayan Mustafa Nevzat; son 5 yılda çift haneli oranlarda büyüme kaydetti. Gelişmekte olan ülkelerin büyüyen ilaç sektörleri, kendi iç piyasalarında ürettikleri bazı önemli ilaçlarda ruhsatların sona erme tarihi yaklaşan Amgen gibi ilaç üreticileri için cazip bir seçenek oluyor.

Türkiye’de 263’ü yerli 37’si yabancı olmak üzere toplam 300 firma faaliyet gösteriyor. Türk ilaç sektörünün en köklü firmalarından olan Mustafa Nevzat ise pazarda yüzde 1,67 payla 20’nci sırada yer alıyor. 1923 yılında Üsküdar İhsaniye’de Prof. Mustafa Nevzat Pısak’ın Mustafa Nevzat Laboratuvarı adıyla kurduğu firma, 1933 yılında Divanyolu’na, oradan da Nuruosmaniye’ye taşındı. 1957’de Mecidiyeköy’deki tesislerine geçen şirket, 2003’ten itibaren ise üretiminin tamamına yakınını Yenibosna’daki fabrikasında gerçekleştiriyor. Şirkette 1.200 kişi çalışıyor. Amgen Şirket ve Operasyonlar Başkanı Robert A.Bradway, kendilerini, faaliyet gösterdikleri tüm pazarlarda hastalara inovatif ilaçlar sunmaya adadıklarını ifade etti. Bradway, “Mustafa Nevzat’ın çalışanları ve yönetim ekibi ile birlikte; Türkiye ve çevresindeki pazarlarda yüksek kaliteli ve inovatif ilaçlarla faaliyetlerimizi artırmayı planlıyoruz.” dedi. Mustafa Nevzat Genel Müdürü Levent Selamoğlu da anlaşma hakkında şu değerlendirmelerde bulundu: “Bu işlem; Mustafa Nevzat, çalışanları ve müşterileri için çok çekici bir fırsat sunuyor. Mustafa Nevzat ve Amgen birlikteliği; Türkiye’de benzersiz kabiliyetleri, bölgede ve diğer gelişmekte olan pazarlarda ise büyüme potansiyeli olan bir lider yaratacak. Amgen’in hedef ve kaynakları ülkemizde yatırımın sürekliliğini de sağlayacak.”