Novartis Esnek Çalışma Uygulaması’nı başlattı.

 

Novartis ilaç firması, çalışanlarının verimliliğini arttırmak ve iş – özel yaşam dengesini desteklemek amacıyla esnek çalışma uygulamasını başlattı. Şirket, çalışanların haftanın bir günü çalışacağı mekânı kendisinin belirlediği bu yeni uygulama sayesinde “ofis dışından çalışma” esnekliği getiriyor.

Türkiye’nin lider ilaç firmalarından Novartis, çalışanları için esnek çalışma uygulamasını hayata geçirdi. Çalışanlara haftanın bir günü evinden ya da kendi belirlediği bir yerden çalışabilme imkânı sunan bu uygulama sayesinde ofis dışından çalışma hayali gerçek oluyor

İş verimliliğini arttırmak ve iş-özel yaşam dengesine destek olmak amacıyla başlatılan uygulama kapsamında çalışanlar, haftada bir gün evlerinden, bir kafeden ya da belirledikleri herhangi bir yerden mesai saatleri içinde çalışma imkânına sahip oluyor.

Değişen teknolojik koşulların iş yapış şekillerini de etkilemesi sonucu ortaya çıkan uygulama Çarşamba günleri için geçerli olacak. Esnek çalışma uygulaması olarak belirlenen gün çalışanların mesai saatleri içinde mail ve telefonlarına ulaşılabilir olması ve işlerin aktif bir şekilde yürütülüyor olması yeterli.

Esnek çalışma uygulamasıyla ilgili görüşlerini bildiren Novartis İnsan Kaynakları Direktörü Senay Kızılkaya, “Değişim, tüm hayatımızı olduğu gibi, çalışma hayatımızı da pek çok açıdan yeniden şekillendiriyor. Değişimin içine son yıllarda  teknolojide  meydana gelen büyük gelişmeler, jenerasyon değişimleri, iş modeli değişimleri, sektörel ihtiyaç değişimleri gibi pek çok ana başlığı katmak mümkün. Novartis olarak dünyada ve Türkiye’de değişimin bizi değil, bizlerin değişimi yönetmesini temel hedef belirledik ve bu doğrultuda  önemli adımlardan biri olarak kabul ettiğimiz esnek çalışma uygulamasını hayata geçiriyoruz” dedi. Bu uygulamayla daha verimli bir çalışma ortamı oluşturacaklarına inandıklarını belirten Kızılkaya, çalışanların iş-özel yaşam dengesine katkıda bulunmayı da amaçladıklarını belirtti.

Novartis esnek çalışma uygulaması 15 Şubat 2012 tarihinde uygulamaya konuldu.