Novartis’in bir ilke daha imza atarak düzenlediği “Hastayla 24 Saat” kısa film yarışması sonuçlandı. “İletişim Fakültesi Öğrencileri”, “Doktor ve Tıp Fakültesi Öğrencileri”, “Hasta Yakınları” ve “Novartis Çalışanları” olmak üzere 4 ayrı kategoride yapılan ve bir Astım, Osteoporoz ya da KOAH hastasının bir gününü anlatan filmlerin yer aldığı yarışmanın kazananları ödüllerini Türk Sinemasının “sultanı” Türkan Şoray’ın elinden aldı.

 

Türkiye’nin lider ilaç firmalarından Novartis’in Astım, Osteoporoz ve KOAH hastalıklarına dikkat çekmek ve bu hastalıklar hakkında gündem yaratmak amacıyla “İletişim Fakültesi Öğrencileri”,“Tıp Doktorları ve Tıp Fakültesi Öğrencileri”, “Hasta Yakınları” ve “Novartis Çalışanları” arasında düzenlediği “Hastayla 24 Saat” kısa film yarışması sonuçlandı.

İlk olarak Haziran 2010 tarihinde hayata geçirilen proje bir Astım, Osteoporoz ya da KOAH hastasının bir gününü konu alan kısa filmlerden oluştu. Başvuruları Mart 2011 tarihinde sonlanan yarışmanın jürisinde Yücel Yolcu (Sinema ve Reklam Filmi Yönetmen), Gürcan Öztürk (Fotoğraf Sanatçısı), Çağlar Gözüaçık (Reklamcı – Kreatif Direktör), Hazer Baycan (Yapımcı), Kıvanç Baruönü (Sinema ve Reklam Filmi Yönetmeni) ve Dr. Serhan Sevgi (Novartis, Medikal Departman) bulundu. Jüri değerlendirmelerini Nisan ayında tamamlayarak başvuran filmler arasından en iyilerini belirledi. “En İyi Film”, “En İyi Görsellik”, “En İyi Senaryo”, “Doktor ve Tıp Fakültesi Öğrencileri” Novartis Özel Ödülü” ve “Hasta Yakını Novartis Özel Ödülü” olmak üzere filmler 6 kategoride ödüle layık görüldü.

İstanbul Modern Sanat Müzesi’nde düzenlenen ve Türk Sineması’nın “sultanı” Türkan Şoray ile ünlü yönetmenler Tayfun Pirselimoğlu ve Nezih Ünen’in katılımıyla gerçekleşen törenle kazananlara ödülleri dağıtıldı. “En İyi Film” kategorisindeki ödülü vermek üzere sahneye çıkan Türkan Şoray, “Böyle güzel ve yararlı bir organizasyonda gençlerle birlikte olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Tıpkı geleceğimiz gibi Türk Sineması da gençlerimizin umutlu çabalarıyla gelişecektir” dedi. Bu tarz yarışmaların gençlerimizin yeteneklerini geliştirmelerine katkı sağladığını belirten Şoray, “Hem günümüzün üç önemli hastalığını gündeme getirmesi hem de gençlere fırsat tanıması açısından bu yarışmanın son derece başarılı bir çalışma olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Novartis Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü Dr. Senay Kızılkaya ise “Novartis olarak yaşam süresini uzatmak, kalitesini arttırmak ve hastalıklar konusunda toplumsal bilinç yaratmak en önemli görev ve sorumluluklarımızın başında yer alıyor. Bu sorumluluk bilinciyle halkı bilgilendirmek amacıyla birçok proje yürütüyoruz. “Sağlık Melekleri”, “Novartis Sağlık Vagonu”, “Bir Gün Alzheimer Olursam” ve “Alzheimer Sahnede” gibi çeşitli alanda yaptığımız çalışmalarla günümüzün önemli hastalıklarını gündeme getirmeyi amaçlıyoruz.” şeklinde konuştu. Bu projede de yine günümüzün üç önemli hastalığına dikkat çekmek istediklerini belirten Kızılkaya, “Bu defa hastalıklar hakkında toplumu bilinçlendirmek adına gençlerimizle birlikte hareket etmek istedik. Aynı zamanda geleceğin yönetmenlerine yeteneklerini göstermek ve kendilerini geliştirmek konusunda yardımcı olmayı amaçladık. Böylece sonuçta çok güzel ve başarılı bir proje ortaya çıktı.” dedi.

Yönetmenliğini İstanbul Bilgi Üniversitesi Sinema – Televizyon öğrencileri Selin Önel ve Burak Barutçu’nun yaptığı “Kahvaltı” “En İyi Film” ödülüne layık görüldü. Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencisi Volkan Emrecik’in yönettiği “Nefes”, “En İyi Görsellik” ve Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema – Televizyon Bölümü öğrencisi Umut Şilan Oğurlu’nun yönettiği “Kırık” ise “En İyi Senaryo” kategorilerinde ödüle sahip oldu. “Doktor ve Tıp Fakültesi Öğrencileri İçin Novartis Özel Ödülü” Hacettepe Üniversitesi Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Bölümü doktorlarından Murat Tümer’in “Çizgi” isimli filmine , “Hasta Yakını Novartis Özel Ödülü” Yusuf Yurdigül’ün “Babaanne Pabucu Yarım” isimli filmine ve Novartis Çalışanı Özel Ödülü ise Mehmet Barutçugil’e verildi.

“En İyi Film” kategorisinde kazanan filme 10.000 TL, diğer filmlere ise 5.000 TL’lik çek hediye edildi.