Pfizer, Türk ilaç sektöründeki ilk akademi-sanayi işbirliği kapsamında Ocak 2010’da Hacettepe Teknokent’te açılan Ar-Ge Ofisi’nin ardından bu kez de Hacettepe Teknokent tarafından düzenlenen proje yarışmasını destekleme kararı aldı.

Teknovasyon 2011 ile yenilikçi fikir ve projeler, Teknokent’teki Ar-Ge ofisi aracılığıyla Pfizer’in dünyadaki Ar-Ge çalışmalarına dahil edilecek. Şirket, Türkiye’de 31 uluslararası Ar-Ge projesini yürütüyor. İşbirliği kapsamında düzenlenen toplantıya Hacettepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Hacettepe Teknokent AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Selçuk Geçim ve Pfizer Türkiye Genel Müdürü Melih Memecan katıldı.

Yeni protokol kapsamında Hacettepe Üniversitesi, Pfizer Dünya İlaç Araştırma ve Geliştirme Bölümü ve Pfizer Türkiye yetkililerinden oluşan 10 kişilik bir yürütme kurulu oluşturuldu. Bu yürütme kurulu tarafından yönetilecek işbirliği ile, Pfizer ile karşılıklı olarak ilgi alanlarının örtüştüğü konularda yeni öneriler değerlendirilecek ve ilaç keşfine yönelik farklı programlar planlanarak hayata geçirilecek. Bu programlar; bilgi transferi, altyapı iyileştirmeleri ve bilimsel araştırmaların teşvikini kapsayacak. Kurulun yönetiminde, Hacettepe Üniversitesi bünyesindeki bilim insanları ve onların yenilikçi fikirleri, Teknokent’teki Pfizer Ar-Ge ofisi aracılığıyla Pfizer’in dünyadaki Ar-Ge çalışmalarına dahil edilecek.