Sigara içmediğiniz için kendinizi sigara içenlere göre daha sağlıklı zannediyorsanız, bunu bir kez daha düşünün! Girişimsel Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ali Metin Esen’in verdiği bilgilere göre hareketsiz bir yaşamın, kalp sağlığı üzerinde sigarayla eşdeğer olumsuz etkileri bulunuyor. 

Teknoloji, 7’den 70’e herkesin hayatını kolaylaştırıyor. Ancak teknoloji, hayatımızı kolaylaştırırken sağlığımızdan da birçok şey alıp götürüyor. Merdiven çıkmak yerine asansörü veya yürüyen merdiveni tercih etmek, en yakın mesafeye bile arabayla gitmek hatta yürümek yerine yürüme bantlarını kullanmak…Yoğun iş-okul koşturması arasında bu şekide zamandan tasarruf etmeye çalışırken, kalp sağlığımızı da bir yandan tehlikeye atıyoruz. Ülkemizin en önemli kardiyologlarındanGirişimsel Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ali Metin Esen, yapılan pek çok bilimsel çalışma sonucunda, günde 15 dakika bile hafif tempoda yürüyen bir kişininhiç egzersiz yapmayan bir kişiye göre ömrünün 3 yıl daha uzadığını söylüyor. Prof. Dr. Ali Metin Esen, “Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa ve Amerikan Kardiyoloji Dernekleri haftada 150 dakika yürüme, orta şiddette egzersiz yapılmasının hem genel sağlık hem de kalp damar sağlığı açısından çok büyük önem taşıdığını belirtmektedirler. Yapılan pekçok bilimsel çalışma, artmış fiziksel aktivite ile azalmış kalp damar hastalık riski arasındaki ilişkiyi göstermiştir. İsveç’te yapılan bir çalışmada, 18 yaşından itibaren 38 yıl boyunca takip edilen yaklaşık 744 bin sağlıklı erkekten, düzenli egzersiz yapanlarının kalp krizi geçirme riskinin diğer tüm etkenler dışlandıktan sonra dörtte bir oranında azaldığı saptandı. Orta şiddette egzersizin bu mutlak yararı gösterildikten sonra düşük yoğunlukta egzersizlerin kalp sağlığı açısından faydalı olup olmadığını gösteren çok sayıda yeni kanıt ortaya çıktı. Bu kanıtlar daha düşük yoğunlukta yapılan egzersizin de kalp ve damar sağlığı açısından yararlı olduğu yönündeydi.” açıklamalarında bulunuyor.

 

Günde 10 saatten fazla oturanlarda ölüm oranı yüzde 34 daha fazla

Günlük oturma süresi sağlığımızı ne kadar tehdit ediyor? Bu sorunun oluşturduğu merakla son yıllarda önemli çalışmalar yapıldığını belirten Prof. Dr. Ali Metin Esen, yaklaşık 47 bilimsel çalışmanın analiz edildiği büyük bir rapora göre hareketsiz geçen saat dilimleri arttıkça kalp damar hastalıkları, diyabet, kanser ve tüm nedenlere bağlı ölümlerin anlamlı olarak arttığını ifade ediyor. Esen, “Yaşam standardı yüksek bazı ülkelerdeki yaklaşık 600 bin orta yaş üzeri kadın incelendi ve sonuç oldukça ilginçti. Günde 7 saatten fazla oturan kadınların, daha az oturanlara göre ölüm oranları daha yüksek çıktı. Üstelik günde 10 saatten fazla oturanlarda ise daha hareketli bir yaşam tarzı belirleyenlere göre ölüm oranları yüzde 34 daha fazlaydı.” derken, gün içinde uzun oturma sürelerinin sağlığı neredeyse sigara içmek kadar olumsuz yönde etkilediğini de ifade ediyor. Dünyada ve ülkemizde kalp-damar hastalıklarının en önemli sebebinin sigara olduğunu söyleyenProf. Dr. Ali Metin Esen,hareketsiz bir yaşam tarzını belirleyen herkesin aslında sigara içenler kadar sağlıklarını tehlikeye attıklarını sözlerine ekliyor.

 

Daha az otur, daha uzun yaşa!

Günümüzde gün içinde uzun süre oturmak sadece yaşlıları değil, genç, orta yaşta pek çok ofis çalışanını ve öğrenci gruplarını da risk altında bırakıyor. Üstelik sadece okul ve iş yerlerinde değil, aynı zamanda evlerde elektronik cihazların başında geçirilen süreler de dikkate alındığında bu risk daha da tehlikeli boyutlara geliyor. Prof. Dr. Ali Metin Esen, bu durumda olan herkese her 30 dakikanın 20 dakikasını oturarak, 8 dakikasını ayakta ve 2 dakikasını da yürüyerek geçirmelerini öneriyor. Esen, “Uzun süreli oturmaların önüne geçmek adına; iş yerlerinde, okullarda, bilgisayar ve benzeri teknolojik aygıtların ayakta kullanılmalarına izin veren ortamların dizayn edilmesi söz konusu olabilir. Haftada en az 150 dakika yavaş tempoda da olsa yürümek çok önemlidir. Fakat yürüyüş için vakit ayıramıyorsanız, mevcut çalışma ortamınızda saatte 15 dakika ayakta durun ve 3-4 dakika bile olsa ofiste gezinin. En son bilimsel araştırmalar gösteriyorki ayakta duranlar oturanlara göre daha sağlıklı kalıyor. Yaşamınıza hareket ve hayat katmak sizin elinizde.” diyerek herkesi hareketli bir yaşama davet ediyor.