Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Nevzat Tarhan, ABD’de beyin araştırmaları alanında faaliyet gösteren Society for Brain Mapping and Therapeutics (SBMT) – Beyin Haritalama ve Tedavi Derneği’nin yönetim kurulu üyesi oldu. Prof. Dr. Tarhan, bir yıl boyunca görev yapacak.

Üsküdar Üniversitesi Rektörü, psikiyatrist Prof.Dr. Nevzat Tarhan, ABD’de beyin araştırmaları alanında faaliyet gösteren Society for Brain Mapping and Therapeutics (SBMT) – Beyin Haritalama ve Tedavi Derneği’nin yönetim kurulu üyeliğine seçildi.

Society for Brain Mapping and Therapeutics (SBMT) – Beyin Haritalama ve Tedavi Derneği Bilimsel Direktörü ve Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Babak Kateb tarafından Prof. Dr. Nevzat Tarhan’a atama mektubu gönderildi.

Dr. Babak Kateb imzasıyla gönderilen mektupta;

“Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın Türkiye’de beyin görüntüleme ve psikiyatri alanındaki olağanüstü çalışmalarının sonucu kendisini dernek yönetim kurulunda görmekten büyük bir mutluluk duyuyoruz. Derneğimiz, dünya çapında araştırmalar, eğitimler ve geliştirilmiş kamu politikalarıyla beyin hastalıklarının tedavi edilmesi amacıyla çalışmalar yürütüyor. Derneğimizin bu çalışmaları sırasında Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın da önemli bir rehberliği ve liderliği olacaktır. İnanıyorum ki derneğimize büyük katkılar sağlayacak bu çalışmalar neticesinde birlikte çok önemli gelişmelere tanık olacağız.” denildi.

Beyin hastalıklarının tedavisi için kar amacı gözetmeden faaliyet gösteren Society for Brain Mapping and Therapeutics (SBMT) – Beyin Haritalama ve Tedavi Derneği Yönetim Kurulu üyeliği bir yıllık süreyle veriliyor. Üyenin kuruma sağladığı bilimsel katkıya göre görev süresi uzatılabiliyor.

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Society for Brain Mapping and Therapeutics (SBMT) – Beyin Haritalama ve Tedavi Derneği’nin yönetim kurulu üyesi olarak seçilmenin kendisi için gurur kaynağı olduğunu belirterek; “Üsküdar Üniversitesi olarak kuruluşumuzdan bu yana beyin hastalıkları üzerine yoğun çalışmalar yürütüyoruz. Türkiye’nin Beyin Üssü olma hedefimize hızlı ve emin adımlarla ilerliyoruz. Bu gelişme ile birlikte ABD Başkanı Obama tarafından da desteklenen “Beyin Haritalama Girişimi” projesi ile ilgili çalışmalarda yer alacağız. Beyin hastalıkları ile ilgili umuyorum ki kısa zamanda önemli çalışma sonuçlarını elde edeceğiz. Böyle önemli bir görevle birlikte bu alandaki sorumluluğumuz da arttı. Hem ülkemizi hem de üniversitemizi böyle bir platformda temsil ettiğim için gurur duyuyorum. Beyin hastalıkları ile ilgili bilimsel çalışmalarda Türkiye’nin ve Üniversitemizin adını daha çok göreceğimize inanıyorum. Artık daha çok çalışmamız gerekiyor. Bu görevi Üniversitemiz adına hakkıyla yerine getireceğimize inancım tam” dedi.

Beyin Haritalaması çalışmaları yapılacak

19 Mayıs 2015 tarihinde Washington’da Beyaz Saray’da Brain Initiative Komisyonu Başkanı ile bir araya gelen Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan arasında, “Gelişen Yenilikçi Nöroteknolojiler yoluyla Beyin Araştırmaları (BRAIN) İnsiyatifi Programı” Türkiye Temsilciliği protokolü imzalanmıştı. Protokol kapsamında Ortadoğu’nun Beyin Haritası çalışmalarının Üsküdar Üniversitesi öncülüğünde gerçekleştirilmesine karar verilmişti. Çalışmalar kapsamında beyin araştırmaları, beyin haritalanması, hastalıkların önlenmesi ve beyin hastalıklarının maliyetinin düşürülmesi amaçlanıyor.

Sempozyum sonuçları G20 Zirvesi’nde paylaşılacak

Üsküdar Üniversitesi “BRAIN” temsilciliği kapsamında 13 Kasım 2015 tarihinde Brain Initiative Komisyonu’nun da katılımı ile “Beyin Araştırmaları Sempozyumu” düzenleyecek. Sempozyumdan alınacak sonuçlar yine Kasım 2015’te Antalya’da gerçekleşecek G20 Zirvesi’nde paylaşılacak.

Bilgi için: İletişim Ofisi Halkla İlişkiler Ajansı / Arife Avcu

[email protected] / 0212 324 80 17