MMI Türkiye (Marketing&Management Institute) tarafından bu yıl altıncı kez düzenlenen İnteraktif Pazarlama Zirvesi (İPZ) 21-22 Eylül tarihlerinde gerçekleşti.

İnteraktif pazarlama profesyonelleri, akademisyenler, marka ve marka yöneticilerinin bir araya geldiği ve alanında uzman isimlerin yaptığı sunumlarla sektördeki gelişmelerin konuşulduğu zirvede sektör için önemli konular ele alındı.

Bu yıl altıncısı düzenlenen İnteraktif Pazarlama Zirvesi’nde Novartis, “Regüle Edilen Sektörlerde Pazarlama: Pazarlamak ya da Pazarlamamak… İşte bütün mesele bu” adlı oturumda yeralan Novartis Türkiye Uzmanlık İlaçları Bölüm Direktörü Yalçın Göl “İlaç Sektöründe Pazarlama ve Tanıtım Faaliyetleri: Mevcut Durum ve Yeni Trendler” konulu bir sunum gerçekleştirdi.

Regüle edilen sektörlerden birisi olan ilaç sektöründeki sınırlı tanıtım faaliyetlerinin konuşulduğu oturumda Yalçın Göl,  ilaç sektöründeki tanıtım ve pazarlama faaliyetlerinin halen çok büyük bir bölümünün yüz yüze görüşmeler şeklinde gerçekleştiğini belirtti.  Göl konuşmasında tanıtım ile ilgili mevzuatın daha sıkı regüle edilir hale gelmesi ve sektörün global olarak içinde bulunduğu bütçe baskısının endüstrinin ilgisini alternatif tanıtım kanallarına yoğunlaştırdığını vurguladı.

Yalçın Göl, “İlaç sözkonusu olduğunda yan etki bildirimlerinin en sağlıklı biçimde takip edilmesi kritik önem kazanmakta. Doktorlarla yapılan yüz yüze görüşmeler hasta sağlığı başta olmak üzere bir çok açıdan sadece interaktif bir iletişim için değil geri bildirim alınması için de gerekli . Bu yüzden ilaç sektöründeki tanıtım faaliyetlerinin sadece ticari kaygıyla yürütülmesi mümkün değil. İnsan hayatı söz konusu olduğundan ürünün ticarileştirilmesinde önemli bir vicdani sınırlama bulunuyor” dedi.

Sağlık mensuplarına tedavilerdeki gelişmeleri ve yeni ürünleri tanıtmak için kullanılan alternatif yöntemlerin şimdilik web tabanlı tasarımlar, tablet PC uygulamaları, mms/sms/IVR, e-posta veya e-detailing gibi bir farklı kanallarda gerçekleştiğini kaydeden Göl, sağlık alanında interaktif adımlar atılması için daha fazla cesarete ihtiyaç olduğunu söyleyerek paydaşlara çağrı yaptı.

Akademik tıbbi yazım hizmetleriniz için…