Santa Farma ERP projesini tamamladı.

Türkiye’deki iş hacminin yanı sıra ihracatla büyümeyi sürdüren Santa Farma İlaç,tüm iş süreçlerini entegre ederek kurumsal disiplin, etkin maliyet kontrolü ve müşteri memnuniyetinde artış elde etmeyi hedeflediği ERP projesini tamamladı.

 

Santa Farma İlaç, uluslararası rekabetteki konumunu, Elsys danışmanlığında hayata geçirdiği SAP projesiyle güçlendiriyor. İş süreçlerinin SAP uygulamalarıyla entegre edildiği proje, ilaç sektöründe yer alan Santa Farma’nın maliyet izlenebilirliği, iş süreçlerinin standardize edilmesi ve hammadde temininden üretim aşamasına kadar tüm süreçlerin denetim altında tutulması hedeflerini destekliyor.

Projeyle finans, satış, dağıtım, üretim ve kalite ana başlıkları altında pek çok farklı modül devreye alınırken, raporların hızlı oluşturulmasıyla karar alma süreçlerinin de hızlandırılması sağlandı. Baştan uca valide edilmiş süreçlere sahip olan Santa Farma, tüm süreçlerindeki operasyonlarını entegre şekilde yönetebiliyor.

Mal giriş çıkışlarının kontrolünün el terminalleriyle sağlanması sonucu depo yönetimi süreçlerinin doğruluğu ve işlem hızı artırılırken, Elsys Dış Ticaret çözümüyle SAP üzerinden ithalat-ihracat işlemleri kolaylıkla takip edilebiliyor. Güvenli stok seviyesi korunurken, kârlılık analizleri güvenli bir şekilde yapılabiliyor.

Elsys danışmanlığındaki SAP ERP projesiyle birlikte ilaç takip sistemi mevzuatına uygun altyapıya da kavuşan Santa Farma, bu uygulamayla kutu bazında üretim takibini karekod takibi sistemiyle gerçekleştiriyor.

Yeni sistem altyapısıyla siparişin hızla teslimata dönüşmesi, teslimat sürelerinin kısalması, anlık bakiye ve stokların takibiyle daha hızlı kararların verilebilmesi ile müşteri memnuniyetinin artırılması sağlandı. Proje ile Santa Farma’nın ürün sayısını, depo giriş çıkış hareketlerini, hammadde ve yedek parça satınalmalarını, parti hareketlerini rahatlıkla sistem üzerinden izleyebilmesi, satıcı performansını anlık olarak takip edebilmesi mümkün oluyor. Elsys işbirliği ile canlı kullanıma sunulan proje ile kapasite kullanım oranı artırılarak optimum işyükü planlaması yapılabiliyor, hatalar zamanında müdahaleyle azaltılıyor, finansal süreçlerde ise ay kapanış süresi kısaltılarak zamandan tasarruf ediliyor.

Proje kapsamında Üretim Planlama, Malzeme Yönetimi, Mali Muhasebe, Maliyet Muhasebesi ve Kontrol, Kalite Yönetimi, Satış ve Dağıtım, Depo Yönetimi, EFT ve Kârlılık Analizi modülleri devreye alındı.