Lise öğrencilerine sağlık teknolojileri eğitimi

Tıbbi teknoloji şirketi Siemens Healthineers Türkiye, Eyüboğlu Eğitim Kurumları ile Türkiye’de gençler arasında sağlık okuryazarlığının artırılması amacıyla önemli bir iş birliği projesini hayata geçirdi. İş birliği kapsamında Eyüboğlu kurumlarında eğitimlerine devam eden 9. ve 10. sınıf öğrencilerine Siemens Healthineers Türkiye çalışanları tarafından altı hafta boyunca sağlık teknolojileri ve sağlık sektöründeki kariyer imkanlarına ilişkin eğitimler verildi. Program sonunda düzenlenen sertifika töreninde, eğitimi tamamlayan tüm öğrencilere Siemens Healthineers Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Enis Sonemel, Finans Direktörü ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nalan Abdullahoğlu ve Eyüboğlu Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Cenk Eyüboğlu tarafından katılım sertifikaları takdim edildi.

Sağlık alanında diagnostik görüntülemeden laboratuvar hizmetlerine, ileri tedavilerden satış sonrası servis ve bakıma kadar geniş bir yelpazede hizmet veren Siemens Healthineers Türkiye, Türkiye’deki sağlık sektörünün gelişimine yönelik attığı adımların yanında, toplumda sağlık okuryazarlığının artırılması anlamında da önemli projeleri hayata geçiriyor. Sağlık hizmetlerine ve sağlık teknolojilerine erişimi artırma ve toplumda farkındalık yaratma hedefiyle çalışan şirketin bu anlamdaki çalışmalarından biri de ortaöğretim kurumlarında okuyan gençlere ve öğrencilere temel sağlık teknolojileri eğitimleri vermek.

Bu amaçla Eyüboğlu Eğitim Kurumları’yla iş birliği yapan Siemens Healthineers Türkiye, 9. ve 10. sınıf öğrencilerine ‘kişisel gelişim’ dersi kapsamında altı hafta boyunca eğitim verdi. Siemens Healthineers Türkiye çalışanları tarafından verilen eğitimlere 300’den fazla öğrenci katıldı. Eğitimlerin sonunda tüm katılımcılara ve modüllerde dereceye giren öğrencilere sertifikaları törenle takdim edildi. Öğrenciler sertifikalarını, törene katılan Siemens Healthineers Türkiye Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Enis Sonemel, Finans Direktörü ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nalan Abdullahoğlu ve Eyüboğlu Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Cenk Eyüboğlu’nun elinden aldı.

Siemens Healthineers Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Enis Sonemel, Türkiye’de sağlık okuryazarlığının gelişmesi için çeşitli çalışmalar sürdürdüklerini belirterek, “Sağlık teknolojisi şirketi olarak kuruluşumuzdan bugüne kadar odak alanımız her zaman ‘insan’ oldu. İnsanların sağlıkla yaşamasına katkıda bulunmak için çalışıyoruz. Geliştirdiğimiz teknolojilerle sağlık kurumlarının ve sağlık profesyonellerinin süreçlerini iyileştiriyoruz, ancak halkımızın sağlık okuryazarlığı oranının artması ve gelişimi de bir o kadar önemli. Bu gelişimde, öğrencilerin genç yaşta bu farkındalığı edinmelerinin ve sağlık teknolojilerine aşina olmalarının çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Eyüboğlu öğrencileri ile başlattığımız bu eğitimleri gelecek dönemlerde de gençlerimizin ve toplumumuzun bilinç kazanması adına devam ettirmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

Cenk Eyüboğlu ise sertifka töreninde iş birliği ile ilgili görüşlerini şöyle dile getirdi: Eyüboğlu Eğitim Kurumları olarak ortaöğretim kurumları arasında bir ilke daha imza atmaktan mutluluk duyuyoruz. Kurulduğumuz günden bu yana, 54 yıldır, eğitim camiasında birçok yeniliğe öncü olan kurumumuz şimdi de stratejik ve sürdürülebilirlik hedeflerimiz doğrultusunda, öğrencilerimizin sağlık okuryazarlığı konusundaki kişisel gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla Siemens Healthineers ile iş birliği yaptı. Öğrencilerimiz, bu iş birliği kapsamında, altı hafta boyunca sağlık teknolojileri, yapay zekâ, girişimcilik ve sağlık sektöründe kariyer imkanlarına ilişkin eğitimler aldı. Eğitimlerini başarıyla tamamlayan öğrencilerimize iki kurum tarafından imzalı sertifikaları verildi. Öğrencilerimizin sağlık okuryazarlığı çerçevesindeki eğitimlerini, global ve inovatif bir şirket olan Siemens Healthineers ve onun yöneticilerinden almış olmaları, bizim için ayrı bir mutluluk kaynağı oldu. İş birliğimizin en başından beri eğitim kurumlarındaki bu projelerle topluma katkı felsefeleri çerçevesinde destek veren Siemens Healthineers ekibine teşekkür ediyorum.

Program kapsamında öğrencilere aşağıdaki eğitimler verildi:

1. hafta – Görüntüleme teknolojileri & geleceği

2. hafta – Sağlık teknolojilerinin geleceği

3. hafta – Servis teknolojilerinin önemi

4. hafta – Yapay zekâ

5. hafta – İnovasyon

6. hafta – Sağlık sektöründe kariyer