Somali’ye ilaç ve tıbbi malzeme yardımı…

 

Yeryüzü Doktorları, Mersin Limanı’ndan Somali’ye hareket eden Kızılay’ın “İyilik Gemisi”yle bölgeye, 350 bin TL değerinde muhtelif ilaç, tıbbi ve medikal malzemelerden oluşan 3 konteynırlık yardım malzemesi gönderdi.

Somali’de yürüttüğü sağlık yardımlarına bir yenisini daha ekleyen Yeryüzü Doktorları, Somali Şifa Hastanesi’nde kullanılmak üzere 3 konteynırlık yardım malzemesini Kızılay’ın “İyilik Gemisi”yle bölgeye gönderdi. Yaklaşık 350 bin TL değerindeki yardım malzemesi muhtelif ilaç, tıbbi ve medikal malzemelerden oluşuyor.

Yeryüzü Doktorları geçtiğimiz günlerde de THY katkı ve destekleri ile bölgeye 140 bin TL değerinde bir yardım malzemesi göndermişti. 16 ton civarında olan yardım malzemelerinin bir kısmı bölgeye ulaşırken gemiyle giden malzemelerin ise 15 günlük bir sürede bölgeye ulaşması bekleniyor.

“Afrika Açlık Çekiyor, Türk Kızılay’ı Yardıma Koşuyor” sloganı ile Kızılay’ca toplanan yardımlar da Somali’ye gönderildi. Mersin’den yola çıkan “İyilik Gemisi”ni Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Somali Büyükelçisi Mursal Sheikh Abdırahman ile Kızılay Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar uğurladı.

Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, “Ülkemizden giden her bir gemi Somali’ye ülkemiz insanlarının sevgisini götürdü. Bu yardımların en önemlisi de sahipsiz ve çaresiz olan Somalili insanların hayata tekrar tutunması için uzatılan bir dal oldu. Kızılay da bunun öncüsü ve ülkemiz adına temsilcisi oldu” dedi.

Somali Büyükelçisi Mursal Sheikh Abdırahman ise ülkemiz tarafından Somali’ye yapılan insani yardımların Somalilileri şaşırtmadığını aktararak, “Türkiye’nin ne kadar yardımsever olduğunu biliyoruz. Ülkemize yapılan yardımlar nedeniyle Türkiye’ye teşekkür ediyorum. Somali Türkiye’nin her zaman dostu ve kardeşi olacaktır” diye konuştu.

Kızılay Genel Başkanı Lütfi Akar da şunları belirtti: “Kızılay olarak ihtiyaç sahiplerinin yanında olduk. Şu anda Somali’deki 2 bin 600 çadırımızda 20 bin insanımızı barındırıyoruz. Kızılay Kampı’ndaki tüm Somalililerin ihtiyaçları karşılanmaktadır. Türkiye olarak tüm imkanlarımız ile Somali’deyiz.”

Konuşmaların ardından Somali’ye gidecek olan ve içerisinde 77 ağır iş makinesi, 50 bin ton un ve 50 bin ton şeker ile diğer gıda malzemelerinin yer aldığı ‘İyilik Gemisi’ Somali’ye doğru yola çıktı.