Forbes Dergisi ilaç şirketleri arasında yaptığı araştırmada ilaç keşfindeki başarısından dolayı Novartis’i “Son 10 Yılın En İyi İlaç Firması” seçti.

Dünyanın en önemli ekonomi ve iş dünyası yayınlarından ABD’li Forbes Dergisi, biyomedikal alanda önemli çalışmalar yürüten ünlü araştırmacı Bernard Munos liderliğinde yaptığı araştırmada, Novartis’i yaptığı ilaç keşifleri ve yenilikçilik anlayışından dolayı “Son 10 Yılın En İyi İlaç Firması” seçti.

Derginin, ilaç firmalarının Ar-Ge modelleri ile ilgili hazırlamış olduğu özel haberle ilişkili olarak yapılan araştırmada, Novartis’in hastaların yaşam kalitesini artırmak ve yaşam sürelerini uzatmak için yeni ilaçlar keşfetmek ve geliştirmek adına yürüttüğü önemli çalışmalarla son on yılın kuşkusuz en iyi ilaç firması olduğuna değiniliyor. Novartis’in son on yılda 17 ilaç geliştirdiğinin belirtildiği makalede herhangi bir ilaç firmasının ilaç geliştirme çalışmalarıyla kıyaslandığında bu sayının oldukça fazla ve yapılan çalışmaların son derece başarılı olduğu da vurgulanıyor.

Çalışmalarını öncelikli olarak yeni tedavi yöntemlerinin geliştirilmesini desteklemek amacıyla yürüten Novartis, tüm dünyada yıllık cirosunun yaklaşık %20’sini araştırma ve geliştirme faaliyetlerine ayırmaktadır. Şirketinin ürün geliştirme departmanında klinik araştırma aşamalarının çeşitli safhalarında hâlihazırda 140 proje üzerinde çalışılmaktadır. Bu projeler potansiyel yeni ürünlerin yanı sıra, yeni olmayan ürünlerin endikasyonları üzerinde yapılan geliştirme çalışmalarını da içermektedir.

Konuyla ilgili görüşlerini bildiren Novartis Türkiye Başkanı Güldem Berkman, “Bireylerin yaşam kalitesini arttırmak ve yeni tedavi yöntemlerinin geliştirilmesini desteklemek öncelikli hedefimiz. Novartis olarak tüm dünyada araştırma geliştirme faaliyetlerine büyük önem veriyoruz. Geçen yıl Novartis’in Ar-Ge faaliyetlerine ayırdığı rakam 9,1 milyar ABD doları oldu” dedi. Daha iyi bir gelecek yaratmak üzere çalıştıklarını belirten Berkman, “ Hastalarımız için en yeni tedavileri bulma yolundaki çabalarımızın takdir edilmesinden büyük onur duyuyoruz.” şeklinde konuştu.