Tüp bebek tedavisindeki yoğun ilaç kullanımı anormal doğumlara sebep oluyor.

İngiliz bilimadamları, yumurtalıkları uyarmak için verilen yüksek dozdaki ilaçların yumurtalarda kromozom anormalliklerine yol açabileceği ve bunun sonucunda bebeğin Down Sendromu ve Edwards Sendromu gibi anormalliklerle doğabileceği uyarısında bulundular.

Guardian ve Telegraph gazetelerinde yer alan habere göre, London Bridge Kısırlık, Jinekoloji ve Genetik Merkezi’nden Prof. Alan Handyside başkanlığında 8 ülkeden bilimadamlarının katılımıyla yapılan araştırmada, kadına yumurtalık uyaran hormonun (FHS) yüksek dozda verilmesinin, elde edilen yumurtaların ya çok az ya da çok fazla kromozom taşımasına yol açabildiği belirlendi.

Yaş ortalaması 40 olan 34 kadından alınan 100’den fazla yumurtanın incelendiği araştırmada, yumurtalardan mayoz bölünmenin iki aşamasında alınan hücreler üzerinde yapılan incelemede, kusurların yüzde 55’inin ilk, yüzde 45’nin de ikinci aşamada olduğu saptandı.

Tüp bebek tedavisinde, gebe kalma ihtimalini artırmak için mümkün olduğu kadar çok yumurta elde etmek amacıyla kadına verilen hormon ilaçlarının bu ilaçların bir kısmına yol açabileceği, normal gebelikten farklı seyreden bu uyarı sürecinin kusuru tetikliyor olabileceği belirtildi.

Haber Kaynağı: AA