ABD’nin büyük ilaç firmalarından Eli Lilly & Co’nun gelişmekte olan ülkelerdeki genişleme stratejisi gereğince, Türk ilaç üreticisi Mustafa Nevzat İlaç Sanayii ile ortaklık görüşmeleri sürdürdüğü bildirildi.

The Wall Street Journal’ın konuya yakın kaynaklara dayandırarak yayımladığı habere göre, görüşmelerin henüz başlangıç aşamasında olduğu ve şirketin değerinin 1 milyar dolar olarak fiyatlandığı bilgisine yer verildi.

Haberde Lilly yetkililerinden görüşmelerle ilgili teyit alınamadığı belirtilirken, bayram tatili nedeniyle izinde olan Mustafa Nevzat yetkililerinden de konuyla ilgili görüş alınamadığına işaret edildi.

ÇOĞUNLUK HİSSESİ İÇİN BASTIRABİLİR

WSJ’ye göre görüşmelerin, azınlık hisselerinin alınmasına odaklanmasına rağmen, stratejik satın almalara bakıldığında şirketin çoğunluk hisselerinin satın alınmasının da gündeme gelebileceğine dikkat çekildi.

ABD ve Avrupalı uluslararası şirketler kendi pazarlarındaki büyümenin yavaşlaması ve ürünlerine doygunluk oranının artması nedeniyle son dönemde artan oranda Doğu ve Güney’de şirketler alarak buralardaki hızlı büyüme potansiyelinden faydalanmayı hedefliyor.

Mustafa Nevzat’ın da Lilly ya da başka bir büyük ilaç şirketiyle ortaklığa girmesi durumunda, geniş dağıtım ağının avantajını kullanabileceğine dikkat çekiliyor.

VARLIK FONUNA DA SATIŞ MASADA

WSJ, Lilly’nin görüşmeleri yürütmesine karşın, Mustafa Nevzat’ın Ortadoğu’lu bir varlık fonuna da hisse satışı yapabileceğini belirtiyor.

ABD’nin büyük ilaç şirketlerinden Lilly 2008 yılında, 6.5 milyar dolara biyo-teknoloji firması Imclone Systems’i satın aldıktan sonra büyük çaplı bir anlaşma gerçekleştirmemişti.

Hürriyet