Dört Firmaya AR-GE Merkezi Kurma Hakkı

TÜSİAD’ın düzenlediği ”Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne Üyelik Sürecinde Sağlıkta İnovasyon Rapor Tanıtım Toplantısı”nda konuşan TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl, Türkiye’de halen 4 firmanın ilaç AR-GE merkezi olmaya hak kazandığını belirterek, ”Önümüzdeki cumartesi sayın Başbakanın da katılacağı törenle bu firmalara belgeleri takdim edilecek. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile 2 firmanın görüşmeleri devam ediyor” dedi.

Erdöl, konuşmasının devamında, 2005’te hastaların yurt dışı tedavilerinin ödenmesiyle ilgili kanun çıktığında ne kadar hastanın bundan yararlanacağı ve maliyeti soru işaretiydi. Ama şimdi çeşitli ülkelerden binlerce hasta Türkiye’ye tedaviye geliyor. Türkiye dünyaya bilgi ve teknoloji ihraç eder hale geldi. Üstelik bu hastalar çoğunlukla Batı Avrupa ülkelerinden geliyor dedi.

Türkiye’de yapılan yasal düzenlemenin ardından araştırma faaliyetlerinde artış olduğunu kaydeden Erdöl, kök hücreden insansız hava aracına kadar halen 300’ün üzerinde geniş çapta araştırma yürütüldüğünü ifade etti.

AR-GE faaliyeti olarak sağlık turizminin de dikkate alınması gereken bir alan olduğunu vurgulayarak, Avrupa’daki sosyal güvenceye sahip yaşlı nüfusun bakım ve tedavi hizmetlerinin sağlık turizmi kapsamında Türkiye’de verilebileceğini belirtti.

Erdöl, sağlık alanında Türkiye’nin dışarıya yazılım ihraç ettiğini de ifade eden Erdöl, sağlıkta yetişmiş insan gücünün önemini vurguladı.