Ürün doğrulama işlemleri için Ürün Doğrulama Web Servisi yayımlandı.

 

İEGM tarafından uygulamaya konan Ürün Doğrulama Servisi, tüm paydaşlar tarafından ürünün kontrolü için, sorgulama amaçlı kullanılabilecek bir web servisi.

Ürün doğrulama işlemleri için Ürün Doğrulama Web Servisi yayımlandı. Ürün Doğrulama Servisi, tüm paydaşlar tarafından ürünün kontrolü için, sorgulama amaçlı kullanılabilecek bir web servisi. Ürünün sistemde bulunup bulunmadığı, karekod bilgilerinin tutarlı olup olmadığı, ürünün son kullanma tarihinin geçip geçmediği gibi kontroller ürün doğrulama web servisi kullanılarak yapılabilmekte.

Satış, satış iptali, mal alım, mal iade, mal devir ve mal devir iptali servisleri kendi içlerinde doğrulama yapmakta ve ürünün işleme uygun olmaması durumunda hata veya uyarı mesajı dönmektedir. İstemci yazılımlarında her servis öncesi doğrulama yapılması, ürünün işleme uygunluğu ile ilgili yeterli bilgi sağlamadığı gibi, istemci yazılımlarının performansını düşürecek. Bu sebepten istemci yazılımlarında transfer işlemleri öncesinde doğrulama yapılmaması gerektiği vurgulanmakta.

Ürün doğrulama servisi kullanılarak ürünün son sahibi, durumu, üreticisi gibi ayrıntılı bilgilere ulaşılamaz. Paydaşlar bu tarz bilgileri İTS Portal’deki “Online İşlemler” bölümünden sorgulayabilecekler.

Üretici Doğrulama Web Servisi, Depo Doğrulama Web Servisi, Eczane Doğrulama Web Servisi ve Hastane Doğrulama Web Servisi 15.01.2012 tarihinde kaldırılacak. Paydaşlar bu servislerin yerine Ürün Doğrulama Web Servisini kullanmalılar.

İlgili değişiklikler için http://itsportal.saglik.gov.tr/ sayfasını ziyaret ediniz.

NOT: Aşağıda yer alan değişiklikler yanlızca itsportal sayfasında güncellendi.

1-) İTS Web Servisleri Kılavuzu versiyon 1.0 yayımlandı.
2-) Teknik Dokümanlar sayfası güncellendi.
3-) İTS Web Servisleri Gerçek Ortam Endpoint adresleri ve İTS Web Servisleri Test Endpoint adresleri güncellendi.
4-) Hata kodları dokümanı güncellendi.