Novartis’in “Yaşam için SMS” projesine ödül…

 

Novartis’in sıtma ile mücadele amacıyla yürüttüğü “Yaşam İçin SMS” (SMS For Life) projesi, kurumsal sosyal sorumluluk dergisi Ethical Corporation tarafından “En İyi Kurumsal Ortaklık” ödülüne layık görüldü.

İlaç firması Novartis’in sıtma ile mücadele amacıyla yürüttüğü “Yaşam İçin SMS” (SMS For Life) projesi, kurumsal sosyal sorumluluk dergisi Ethical Corporation tarafından “En İyi Kurumsal Ortaklık” ödülüne layık görüldü.

Şirketlere sürdürülebilirlik alanında güncel bilgiler sağlayan Ethical Corporation, 25 Haziran tarihinde İngiltere’nin Londra kentinde, 180’den fazla sürdürülebilirlik uzmanının katılımıyla gerçekleşen ödül töreninde dünyanın önde gelen 260’tan fazla şirket ve bireylerini 2011 – 2012 sorumlu işletme gündemine katkıları nedeniyle 13 kategoride onurlandırdı.

Jürinin projeleri hem ölçülebilir sonuçları, hem de ait olduğu kategorideki en yenilikçi yaklaşım olması kriterlerine dayanarak yaptığı değerlendirmede, “Yaşam İçin SMS projesi” ilaca erişime yönelik oldukça etkili bir sistem olarak değerlendirildi. Jüri, projenin Tanzanya’da yürütülen 21 haftalık pilot çalışmanın kamu sağlık tesislerinde sıtma ilacı stok eksikliklerini %26’dan %1’e düşürdüğünü belirtti.

2011 yılının aralık ayında başlatılan ve ölçeği yaklaşık 26 milyonluk bir hedef kitleyi kapsayacak şekilde büyütülen proje, sıtma ile mücadelede sağlık kuruluşlarının stoklarında ürün kalmama durumlarını önlemek amacıyla mobil teknoloji kullanılarak olarak ortaya çıkarıldı. İlaç stok düzeylerini izleyen SMS teknolojisi, internet ve Google Maps hizmetinin kullanıldığı kamu-özel sektör işbirliği olarak üretildi. Sıtma ile Mücadele oluşumu şemsiyesi altında Novartis, Vodafone, IBM ve Tanzanya Sağlık Bakanlığı iş birliği ile ortaya çıkarılan proje, Tanzanya’nın 3 bölgesindeki pilot uygulamada 129 sağlık tesisi, 226 köy ve 1.2 milyonluk bir nüfusu kapsıyor. Proje 2012 yılı itibarıyla Tanzanya genelinin yanı sıra Kongo, Gana ve Kenya’ya açılıyor.