Eczanelerin reçetesiz ürünlere yöneldikleri gözlemleniyor.

 

Eczanelerin dermokozmetik, ağız ve diş sağlığı ürünlerinin yanı sıra vitamin ve mineraller gibi OTC grubundaki ürünlere ağırlık vermesi dikkati çekiyor.

Önceleri dermokozmetik ürünlere ağırlık veren eczaneler, yaşanan gelişmeler ve gelen talepler üzerine günümüzde işlevsel gıda, gıda takviyeleri, mamalar, medikal malzemeler, anne-bebek bakımı ile ağız ve diş sağlığı ürünlerine de yönelmiş durumda. Reçetesiz ürünler (OTC) grubundaki vitamin, mineraller ve inhalasyon olarak kullanılan ürünler ise en çok talep edilenler arasında yer alıyor.

Sağlık Bakanlığı İlaç Eczacılık Genel Müdürlüğü tarafından aktarlarda satılabilecek bitkilerle ilgili genelgenin revize edilerek zayıflama, bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesi, antidepresan ve cinsel fonksiyonlarda etkili olabilen birçok bitkinin ”tıbbi bitki” kapsamına alınarak aktarlarda satılmasına izin verilmeyecek olmasının eczaneler için yeni bir pazar oluşturması bekleniyor.

İstanbul Eczacı Odası Başkanı Semih Güngör, İstanbul genelinde ilaçların ortalama yüzde 75’inin reçeteyle verilen hizmetten, yüzde 25’inin de reçetesizlerden oluştuğunu ifade ederek, ”İlaç fiyatlarındaki düşüşler nedeniyle 2009’dan bu yana eczanelerin kaybı yüzde 24’ü buldu” dedi.