Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte, mevsimsel saç dökülmelerine dikkat çeken uzmanlar, metabolik sorunların yanı sıra karantina sürecinde yaşanılan stresinde, saç dökülmelerini arttırabileceğini belirtiyor.

Karantina sürecinde yaşanılan stresin, mevsimsel ve metabolik sorunlardan kaynaklanan saç dökülmelerini artırabileceğini belirten Çevre Hastanesi doktorlarından Dermatolog Dr. Arpi Tırpancı, bu artışın birkaç ay içinde görülebileceğini söyledi.

Dr. Tırpancı“Saç dökülmelerinin metabolik nedenleri arasında

  • beslenme bozuklukları,
  • kontrolsüz diyet yapmak,
  • anemi (kansızlık),
  • hipotiroidizm,
  • protein metabolizma bozuklukları yer alır.

Bu gibi sorunlarda saçta incelme, kırılma, renginde matlaşma / açılma görülebilir. Sistemik olarak ilaç kullanmak (Bazı antibiyotikler, sıtma ilaçları vb) saç renginde değişiklik yapabilir. Birçok metabolik hastalıkta saç rengi farklılıkları görülebilir. Saçta, normal ve daha açık renk, (Band şeklinde saç teli boyunca görülmesi) beslenmedeki düzensizliği yansıtır. Bağırsak hastalıklarında, bağırsak ameliyatlarından sonra, anemi, demir eksikliği anemisi, vitamin A eksikliği saçta renk değişikliğine eşlik eder. Melanin sentez bozukluğunda tam beyaz saç, açık sarı, grimsi renkte saçlar görülebilir. Saçlı deri enfeksiyonları bakteri, mantar, virüs gibi mikro organizmalar veya mikroparazitlerle oluşur ve sıkça saç kaybına yol açmasına rağmen erken tanı ve tedavi ile kalıcı dökülme görülmez” dedi.

Saç ve tırnakların deri ekleri olduklarını söyleyen Dermatolog Dr. Arpi Tırpancıgenellikle saç sorunlarına tırnak bozuklukları da eşlik edebilir dedi ve saç hastalığı nedeniyle başvuranların, tırnak muayenesinin de yapılması gerektiğini sözlerine ekledi.