kaplica_romatizmaTürkiye Romatoloji Derneği tarafından romatizmal hastalıklar konusunda en doğru bilgiye ulaşmak için hazırlanan ve bu sene üçüncü yılına giren RomatizmaTV’nin dördüncü canlı yayını www.romatizmatv.com üzerinden gerçekleşti. Romatizmal hastalıkların Türkiye’de çok sık ve yaygın görüldüğünü ve bazen yanlış tanı konulabileceğini belirten Türkiye Romatoloji Derneği Romatizma TV Koordinatörü Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Adana Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Özbek canlı yayında; romatoid artrit ve ankilozan spondilit, hamam, kaplıcalar ve şifalı bitkilerin romatizmal hastalıklara etkisi; ozon ve akupunktur tedavisi; ailevi Akdeniz anemisi, Behçet hastalığı, lupus hastalığı ve Sjögren sendromuna dair yöneltilen soruları yanıtladı. Programda Türkiye, Almanya ve Hollanda’dan katılan 365 kişiden gelen 117 soru yanıtlanırken, Türkiye içerisinden en çok İstanbul, Ankara, Eskişehir, İzmir ve Antalya illerinden sorular yöneltildi. Katılımın %61’inin ise mobil cihazlar üzerinden olduğu gözlendi.

 

Ülkemizde sayısı iki yüzü geçmeyen romatoloji uzmanına karşılık, milyonlarca romatizma hastası bulunuyor. Bu konuda uzman doktorlara erişimi kısıtlı olan romatizma hastaları, şimdiye kadar hastalıkları ve tedaviler hakkında internete başvurduklarında kafa karıştırıcı ya da yanlış bilgilerle karşılaşıyorlardı. Romatizmalı hastaların doğru, bilimsel ve herhangi bir kâr amacı gütmeyen bir bilgilendirme sitesine duyduğu ihtiyacı karşılamak amacıyla Romatizma TV isimli internet sitesi kuran Türkiye Romatoloji Derneği’nin Romatizma TV Koordinatörü Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu şunları söyledi: “İnternetteki olumsuz ve çoğu zaman yanlış paylaşımlar pek çok hastanın tanı ve tedavi aşamasında yanlış yönlenmesine, hatta bazen zarar görmesine yol açabilmektedir. Hastalarımızın doğru bilgiye ulaşabilmesini Türkiye Romatoloji Derneği kendi üzerine düşen sosyal bir sorumluluk olarak görmektedir ve kurulduğu günden bu yana 1 milyon 300 bin tıklanma sayısı ile oldukça ilgi gören bir platformumuz var ve doğru bilgilerle doğrudan hastalarımıza ulaşabildiğimiz için çok mutluyuz.

Genç erkeklerde görülen bel ağrısına dikkat

İltihaplı bel romatizması hakkındaki soruları yanıtlayan ve en önemli konunun erken tanı olduğunu belirten Çukurova Üniversitesi Romatoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Özbek şunları söyledi: “Ülkemizde romatizmal hastalıklar son derece yaygın görülüyor. Burada adı geçen iltihabi kelimesi mikrobik bir durumu anlatmak için değildir. Romatizmal hastalıklarda, bizi tehlikelere karşı korumakla görevli bağışıklık sistemimiz, çoğu zaman bilinmeyen sebeplerle kendi hücrelerine, kendine ait yapılara savaş açıyor. genç bir hastada istirahatle ortaya çıkan, egzersiz ile düzelen bel ağrısı varsa yani hasta sabah yataktan kalktığında bel ağrısı ile uyanıyorsa iltihaplı romatizmadan şüphe etmek gerekir. Ankilozan spondit kronik bel ağrısına neden olan inflamatuvar bir hastalıktır. Hastalık erkeklerde kadınlardan daha fazla görülür. Genellikle 17-35 yaş arası genç yaşta başlar. Genç yaşta ortaya çıkan kronik bel ağrısı nedenleri arasında en çok gözden kaçan hastalıktır. Maalesef ülkemizde her bel ağrısı fıtık sanıldığı için hastalar 5 yıl gibi uzun bir süre gecikmeli tanı alıyorlar. oysa bu hastalık erken teşhis edilirse, hastaların yaşam kalitesi ve  kamburluk gibi gelişebilecek deformitelerle karşılaşması engellenebilir.”

Ankilozan spondilit hastalarının sigara içmemesi şart

“Romatizma hastalarına büyük oranda iyileşeceklerini söyleyebiliriz, ancak sigara içmeye devam eden hastalarda bunu söylemek daha zor” diyen Türkiye Romatoloji Derneği Romatizma TV Koordinatörü Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu şöyle devam etti: “Zaten omurga ve ona bağlanan kaburgalardan kaynaklanan göğüs genişlemesiyle ilişkili kısıtlılıklar bir de sigara içimi ile ilgili daha da artabilecek sorunlara yol açabilir. Bu nedenle ankilozan spondilit hastalarının kesinlikle sigarayı bırakmaları gerekiyor.”

Kaplıcalar sıcak yöntemler romatizmal hastalıklara zararlı

Sıcak ortamın ve sürekli sıcağa maruz kalmanın iltihaplı romatizmal hastalıklarda yarardan çok zarara yol açabileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Süleyman Özbek “Romatizma tedavisinde kaplıcanın yeri yoktur. Kaplıcalar, kireçlenme dediğimiz ileri yaşlardaki dejeneratif eklem sorunu olan hastalar için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Bu nedenle iltihaplı romatizma hastalarının sıcak banyo ve kaplıca gibi yerlere gitmesi uygun değil. Hatta giden hastalarımızın daha kötü bir durumda döndüklerini biliyoruz” dedi.

Sedefle romatizmanın ilgisi vardır

Sedefin, bağışıklık sisteminin deride yarattığı bir hastalık olduğunu ve klinik bulgularının diğer romatizma hastalıklarından farklılaştığını belirten Prof Özbek “Sedef hastalarında eklem hastalıkları da olabilir. Kişilerin aile geçmişinde sedef hastası olan varsa o ailenin bir başka ferdinde kendisi sedef hastası olmadan eklem romatizması gelişebilir. çoğunlukla önce sedef sonra artrit gelişirken bir grup hastada sedefin deri hastalığından önce artrit başlayabilir, sonra sedef deri hastalığı görülebilir” dedi.

Vücudumuzun hareket etmesini sağlayan kaslar, kemikler, eklemler ve bu yapıları birleştiren bağlarda öncelikle ağrı ve hareket kısıtlılığına, bazen de şişlik ve şekil bozukluğuna neden olan hastalıklara, genel olarak romatizma adı verilmektedir. Ülkemizde yaklaşık her 200 kişiden 1’i romatoid artrit, her 100 kişiden 1’i ise ankilozan spondilit hastasıdır. Romatoid artrit (RA) ve ankilozan spondilit (AS), görüldüğü kişilerde yaşam kalitesini ciddi şekilde etkileyen romatizmal hastalıklardır. Eklem deformasyonlarına yol açarak hastaların hareket kabiliyetlerini kaybetmelerine sebep olurlar. Bu durum, hastalarla birlikte hasta yakınlarının da yaşam kalitelerinin azalmasına neden olur. Ülkemizde sayısı milyonlarla ifade edilen romatizma hastası bulunuyor. Pek çok romatizmalı hasta, hastalıklarıyla ilgili soruların yanıtını internet siteleri veya hasta forumlarından bulmaya çalışıyor. Çoğu zaman iyi niyetli paylaşımlar pek çok hastanın tanı ve tedavi aşamasında yanlış adım atmasına, hatta bazen zarar görmesine yol açabiliyor.

 

RomatizmaTV hakkında

62 romatoloğun 400’den fazla videosunun bulunduğu RomatizmaTV.com sitesi, halkın erişimine açık ve ücretsiz olarak hizmet veriyor. Türkiye’deki tüm iç hastalıkları ve romatoloji kliniklerinden hastalar, hasta yakınları ve iç hastalıkları uzmanları için ihtiyaca yönelik bilgilendirici ve işlevsel materyaller üretmeye devam eden Romatizma TV, hastaların internet erişiminin olduğu her yerde kolayca sorularına yanıt alabilmelerini hedefliyor. Tüm romatizmal hastalıklar ile ilgili uzmanların kısa videoların yer aldığı RomatizmaTV, halkın erişimine açık ve ücretsiz olarak hizmet veriyor ve Türkiye’deki tüm romatizmal hastalıklar ile ilgili, halkın ihtiyacına yönelik bilgilendirici ve işlevsel materyaller sunuyor.

http://www.romatizmatv.com

https://www.facebook.com/Romatizmatv

 

İlgili Kişi:        

Serpil Güzel Ün

Marjinal Porter Novelli

0212 219 29 71

[email protected]