Türkiye’de son dönemde ilaç sektöründe yaşanan işten çıkarmalara Novartis’in jenerik ilaç şirketi Sandoz da katıldı.

 

İlaç sektörü de 2012′ye yeni işten çıkarmalarla giriyor. Deva Holding ve bağlı ortaklıklarında 282 kişinin işine son verilmesinin ardından, Sandoz Türkiye de düşen ilaç fiyatlarının şirketin karlılığını riske sokması üzerine Türkiye’de küçülme kararı aldı.

Türkiye’de de 3 üretim tesisi ve yaklaşık 1000 çalışanı bulunan Sandoz Türkiye‘de, geçen hafta merkez ofiste çalışan 12 civarı orta düzey yöneticinin işine son verildi. Şirket yollarını ayırdığı isimlere istifa etmeleri karşılığında tazminat ve ek maaştan oluşan bir paket önerdi.

İsviçreli ilaç şirketi Novartis, maliyet kısmak için binlerce kişiyi işten çıkarmaya ve bazı fabrikalarını kapatmaya hazırlandığını Ekim ayı sonunda açıklamıştı.

Sandoz’da Genel Müdürlük görevine 1 Aralık itibarı ile Hakan Atay atanmıştı.

NEDEN İŞTEN ÇIKARIYORLAR ?

İlaç firmaları, ilaç fiyatlarındaki indirimler ve maliyetlerdeki artışlar nedeniyle sektörde işten çıkarmalar olacağı yönünde uyarılar yapıyordu. İlaç sektöründe 30 bin kişinin istihdam edildiği tahmin ediliyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, ilaçtaki KDV oranının yüzde 18′den yüzde 8′e düşeceğini açıklamış ve 350 ilaçta iskontonun kaldırılması için çalışmalar yaptıklarını söylemişti.