Uluslararası bağışçılar, kalkınmakta olan ülkelerde yaşıyan çocuklar için 4.3 milyar dolarlık aşı yardımı sözü verdi.

 

Londra’da yapılan, hükümetler ve aralarında Bill Gates’in de olduğu bireysel bağışçıların katılımıyla gerçekleşen toplantıda söz verilen miktar, beklenenin yarım milyar dolar üzerinde.

Bill Gates, aşı programlarına yapılacak yardımların, kalkınmakta olan ülkelerdeki çocukların parasızlık nedeniyle aşıdan mahrum kalmaması anlamına gelecğini söyledi.

Aşı kampanyası, çocuk ölümlerinin en büyük iki nedeni olan zatüre ve ishal ile mücadeleyi hedefleyecek.

Kampanyanın hedefi, önümüzdeki beş sene boyunca dört milyon çocuğun tedavi edilebilir olan bu hastalıklar nedeniyle ölmesini engellemek.

Aşıda indirim kararı

Geçen hafta ise bir grup ilaç şirketi, gelişmekte olan ülkelere sattıkları, hayat kurtarıcı nitelikte bir dizi aşının fiyatında büyük çapta indirime gideceklerini açıklamıştı.

Gelişmekte olan ülkelerde her yıl bir milyonu aşkın çocuğun ölümüne yol açan, ishalin ölümcül bir biçimine karşı kullanılan aşı bunlar arasında yer alıyor.

İshal aşısının gelişmekte olan ülkelere normaldeki fiyatının yüzde beşi gibi çok cüzi bir meblağ karşılığında satılacağı açıklandı.

Difteri ve hepatit B dahil beş ayrı hastalığa karşı koruma sağlayan bir aşı da büyük fiyat indirimine tabi tutulacak.

Rotavirüs adı verilen virüse karşı koruma sağlayan aşı yoksul ülkelerde normal satış fiyatına göre yüzde 67 indirimli olacak.

İngiltere merkezli GlaxoSmithKline ilaç şirketinin yöneticisi Andrew Witty, Afrika ve Asya’da yaygın olan ve kronik ishale yol açan rotavirüse karşı geliştirilen aşının artık yoksul ülkelerde 1 buçuk sterline (2,5 dolar) satın alınabileceğini söyledi.

Plana göre aşı, gelişmiş ülkelerde uygulanan daha yüksek fiyatlarla sübvanse edilecek.

Aşının Batılı ülkelerdeki fiyatı 30 sterlin (50 dolar) civarında tutulacak.