Abdi İbrahim, iki eşdeğer ilaçla Avrupa piyasasında.

İlaç sektörünün önde gelen aktörlerinden Abdi İbrahim, iki eşdeğer hipertansiyon ürününü Fransa, Almanya, Hollanda ve İtalya’da aynı anda piyasaya sundu.

Başta kalp, damar rahatsızlıkları ve merkezi sinir sistemi olmak üzere pek çok tedavi alanında 10’dan fazla molekülü Ar-Ge merkezinde geliştiren firma, Türkiye ilaç sektöründe elde ettiği başarıyı Avrupa’ya da taşımayı hedefliyor.

Abdi İbrahim; ürün geliştirme çalışmalarını 2007’den bu yana Alman ortağıyla yürüttüğü Valsartan ve yanında Hidroklorotyazid içeren kombinasyon ürünlerini Avrupa’nın pek çok ülkesinde aynı zamanda piyasaya sundu. Firma, ayrı form ve dozda ürünlerinin ihracatını birden fazla Avrupa Birliği ülkesine yaptı.
Fransa, Almanya, Hollanda ve İtalya’da birinci eşdeğer olarak lansmanı yapılan ürünler, Abdi İbrahim’in dünyanın en son üretim teknolojilerine ihtiva edip Avrupa sağlık otoriteleri tarafından da akredite edilmiş üretim alanlarında üretiliyor. Her iki ilaç, dünyanın en büyük eşdeğer ilaç firmalarından Mylan başta olmak üzere Almus, Sosepharm, Betapharm ve Specifar gibi uluslararası ilaç firmaları tarafından pazarlanıyor.

Küresel bir oyuncu olmak hedefiyle çalışan Abdi İbrahim, Avrupa ilaç piyasalarında 2010’da kurduğu Abdi Farma firması üzerinden aynı zamanda kendi markasıyla da ruhsatlandırma, satış ve pazarlama faaliyetlerini devam ettiriyor. Şirket, halen Avrupa Birliği ülkelerinde 41 olan ruhsatlı ilaç sayını 2013’te 127 adede çıkarmayı öngörüyor.