Deva Holding, 2011 yılının ilk 3 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18 büyüme oranı yakalayarak 14,6 milyon lira dönem karı elde etti.

Deva Holding Organizasyonel Gelişim Direktörü Tuba Köseoğlu Okçu, Hyatt Regancy Oteli’nde düzenlenen basın toplantısında, holdingin 2011 yılının ilk çeyrek verilerini açıkladı.

Okçu, holdingin Türk ilaç sektöründe 2011 yılının ilk üç ayında, IMS Health verilerine göre kutu bazında 26 milyon adetlik satışı ile 2010 yılının aynı dönemine göre yüzde 18’lik büyüme oranı yakaladığını, kutu bazındaki üretimin satış değerinin 178 milyon lira olduğunu ve 2010 yılının aynı dönemine göre yüzde 14’lük bir büyüme oranını yansıttığını kaydetti.

Böylece holdingin bugüne kadar yakalanan en yüksek çeyrek dönemlik Türk Lirası satış hacmine ulaştığına işaret eden Okçu, şu bilgileri verdi:

“Holding, Türk ilaç sektöründe 2010 yılının ilk üç ayında ulaştığı yüzde 5,7 olan kutu pazar payını 2011 yılının ilk üç ayında yüzde 5,8’e çıkararak, kutu sıralamasında dördüncülüğünü korumuştur. 2010 yılının ilk üç ayında yüzde 4,3 olan TL pazar payını, 2011 yılının aynı döneminde yüzde 4,5’e çıkarmış, TL sıralamasında altıncı sıradan beşinci sıraya yükselmiştir.

2011 yılının ilk üç aylık döneminde, Türkiye ilaç pazarında 4 milyar lira değerinde 458 milyon kutu ilaç satışı gerçekleşmiştir. Türk ilaç sektörü, bir önceki yılın aynı dönemine göre kutu olarak yüzde 18,3 büyürken, TL olarak yüzde 9,2 oranında büyüme kaydetmiştir.

2011 yılının ilk üç ayında 116 milyon lira net satış geliri açıklayan Deva Holding, net aktif büyüklüğünü 2010 yılı sonuna kıyasla yüzde 8 oranında artırarak 670 milyon lira seviyesine ulaşmıştır. İlaç fiyatlarındaki düşüş ve kurum iskonto oranlarında yaşanan artışın olumsuz etkilerini, etkin yönettiği maliyet daraltıcı politikalar ve bünyesine Zentiva’dan kattığı yeni fabrika arsasının yeniden değerlemesi ile oluşan değer artışı ile kompanse eden Deva Holding, 14,6 milyon lira dönem karı açıklamıştır.”

HOLDİNG SERMAYESİNİ ARTIRDIHOLDİNG SERMAYESİNİ ARTIRDI

Tuba Köseoğlu Okçu, holdingin sermayesinin 19 milyon 929 bin 344 lira artırılarak 200 milyon liraya yükseltilmesine karar verildiğini ve ihraç edilecek payların Sermaye Piyasası Kurulu tarafından kayda alındığını bildirdi.

Holding ve Grup şirketlerine 2011 yılının ilk çeyreğinde yönetim binası, fabrika, makine-tesisat ve demirbaş olmak üzere toplam 24,1 milyon lira, Ar-Ge, ruhsatlandırma ve lisanslarla ilgili olarak da 4,6 milyon lira olmak üzere toplam 28,7 milyon lira yatırım harcaması yapıldığını belirten Okçu, Holdingin, Ar-Ge merkezinde geliştirdiği yeni teknoloji ile bütçe açığında yaklaşık 50 milyon lira tasarruf sağlayacağını söyledi.

Okçu, holdingin, Ar-Ge faaliyetlerini yürüttüğü “DevArge Merkezi”nde faaliyetlerini 100’ü aşkın araştırmacı kadrosuyla, güncel teknolojiye göre donatılmış laboratuvarlarında gerçekleştirdiğini ve astım ve KOAH tedavisinde kullanılmak üzere geliştirdiği yeni ürününe ait ruhsatın Sağlık Bakanlığı’ndan alındığını, çığır açacak bu güçlü ürünün piyasaya sunulacağını kaydetti.

“ÜRETTİĞİMİZ İLAÇ TÜRKİYE’YE 50 MİLYON TL TASARRUF SAĞLAYACAK”

Deva Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Philipp Haas da, açıklanan sonuçların teşvik edici olduğunu ifade ederek, “İlk çeyrek sonuçları doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Sektörde fiyat düşüşleriyle ortaya çıkan sıkıntılı durumu ürün portföyü ve satış hacimlerini artırarak telafi ediyoruz. Piyasaya sürdüğümüz yeni jenerik ilaç da Türkiye’nin sağlık giderlerine yıllık 50 milyon lira tasarruf sağlayacak. Türk hastalar, şu anda piyasada bulunan ilaçlardan çok daha iyi tedavi sonuçları elde edecekleri bir ilaca kavuşacaklar. Bu ilaç Deva’yı da ileriye taşıyacak bir ilaç olacak ve ihracat pazarına da bu ilaç ile odaklanacağız” dedi.

Holdingin yaptığı yatırımlar kapsamında Onkoloji üretim tesisinin bitmek üzere olduğunu belirten Haas, “2011 yılı için 50 milyon lira yatırım yapacağız. Ama bu rakamın da üzerine çıkabiliriz. Ar-Ge merkezi içinde 2 klinik araştırması yürütüyoruz. Holding önceden yılda 1-2 ürün piyasaya sürerken, geçen yıl 19 yeni ürünü 36 formda piyasaya sürdük. Hedefimiz her yıl 20 ürünü piyasaya süren genel yapı oluşturmak” dedi.