Roche Türkiye, meme kanseri ne dikkat çekmek için özel bir proje hayata geçirdi. “Meme Kanserini Fark Edin Yaşama Zaman Tanıyın” isimli proje kapsamında İstanbul Marmara Forum AVM içerisine 3 boyutlu bir kadın figürü yerleştirildi. Figürün meme dokusuna yerleştirilen temsili kitleleri dokunarak deneyimleyebilen kadınlar, modelin yanında sunulan açıklamalar sayesinde kendi kendine elle meme muayenesi aşamalarını da öğrenme fırsatı buldu.

Meme, rahim, rahim ağzı gibi sık görülen kadın kanserlerinde farkındalık yaratmak için geliştirdiği ve desteklediği projelere bir yenisini daha ekledi. Roche Türkiye son olarak, meme kanserine farkındalık için özel bir projeye imza attı. Düzenli kanser tarama programları ve erken teşhisin hayat kurtardığına dikkat çekmek için uygulanan proje kapsamında İstanbul Marmara Forum AVM’ye 3 boyutlu kadın figürü modeli yerleştirildi. Gerçek insan dokusuna benzer şekilde oluşturulan modelin göğüs kısmına, meme kanseri belirtisi olabilecek temsili kitleler taşıyan meme protezleri eklendi.

“Meme Kanserini Fark Edin Yaşama Zaman Tanıyın” projesi ile kadınların kitleleri tanıması ve kendilerini muayene yöntemlerini öğrenmesi amaçlandı. Kadınlar, modeldeki temsili kitlelere dokunarak kitleleri tanırken, modelin yanına yerleştirilen açıklamalar sayesinde muayene aşamalarını da öğrenme fırsatı buldu.

Kansere farkındalık için dernek işbirliklerini sürdürüyor

Meme, rahim, rahim ağzı gibi sık görülen kadın kanserleri vakalarında erken tanı, tedavinin başarısını belirleyen en önemli etken olarak görülüyor. Erken teşhis ile kadın kanserlerinin büyük oranda tedavi edilebildiğine dikkat çeken Roche, kadınlarda sık görülen meme kanseri konusunda farkındalık yaratarak, herkesi sağlığını korumaya, önlem almaya ve yaşam kalitesini yükseltmeye davet ediyor. Kanser konusunda farkındalık yaratmak için tüm dünyada 2000’den fazla hasta derneğini destekleyen Roche, Türkiye’de de kamu sağlık bilincini oluşturmak için Umut ve Savaşım Derneği, Genç Birikim Derneği, Memeder, Kistik Fibrozis Derneği, Kanserle Dans Derneği gibi sivil toplum kuruluşları ve hasta dernekleriyle işbirliği içinde bulunuyor.