Görme engellilere etiketli ilaç sistemi, işitme engelliler için işaret dili bilen eczacılar ve bedensel engellilerin güzergah kullanımlarında kolaylık sağlaması düşünülen engelsiz eczane projesi İzmir’de hizmet verecek.

 

EDAK, Çevreci Eczacılar Kooperatifi ve İzmir Çağdaş Görme Engelliler Derneği tarafından ortaklaşa yürütülen Engelsiz Eczane projesi, ilk kez İzmir’de başlayacak. Bu yıl içinde hayata geçmesi planlanan projede, eczanelerde Braille alfabeli etiketler ile görme engellilerin ilaç tedavilerini doğru ve etkin biçimde kullanmaları, işitme engelliler için işaret dilini kullanabilen eczacıların olması ve bedensel engellilere güzargah kolaylığını kapsıyor.

Görme engellilerin hastalıkların tedavisi amaçlı eczane raflarında yer edinen yaklaşık 4 bin çeşit ilaçtan yaklaşık 200 tanesinde kullanabildikleri kabartmalı yazılar bulunması İzmirli eczacıları harekete geçirdi. Engelli vatandaşlara tedavilerinin ilk basamağı olan eczane aşamasında kolaylık sunması planlanan proje hakkında bilgi veren Çevreci Eczacılar Kooperatifi Başkanı Yönetim Kurulu Başkanı Şule İlkkurşunlu, proje üzerindeki çalışmaların tamamlandıktan sonra Sağlık Bakanlığına sunulacağını belirtti.

Projenin gönüllülük esasına dayalı olduğunu ifade eden İlkkurşunlu, şöyle konuştu: “Biz, eczacılar olarak her hastaya engelli engelsiz ayırt etmeden ilaçlarla alakalı doğru bilgilendirme zorunluluğumuz var. Bu anlamda biz İzmirli eczacılar EDAK Eczacılar Kooperatifi ve Çevreci Eczacılar Kooperatifi olarak birlikte talepleri belirlemek üzere görme engelliler ile iletişime geçtik. İlaç kutuları üzerine Braille alfabeli ilaç isimleri, kullanım şekli ve son kullanım tarihlerini içeren etiket sistemini tasarladık. Çünkü, Türkiye’de yaklaşık 4 bin çeşit ilaçtan 200 çeşidinde Braille alfabesi kullanılıyor. Her türlü ilaçlar görme engelliler için geçerli olduğu için Braille alfabesi ile son kullanım tarihleri, kullanım şekilleri ve ilaç isimleri zor olabilir. Zaten ilacın dozu da kişiye göre değişir. Bunun için standart bir üretim yapılamaz. Ama kişiye özel dozların eczacı tarafından yapıştırılabilecek etiket sistemleri kullanılabilirlik sağlayan bir sistem düşündük.”

SESLİ SİSTEME ORANLA ETİKET SİSTEMİNİN MALİYETİ DÜŞÜK
Yurt dışında görme engellilerin ilaç kutularındaki sesli sistemden faydalandıklarını anlatan İlkkurşunlu, Türkiye’de sesli sistemin kullanabilmesinin maliyetli olabileceğini bunun yerine etiket sisteminin düşük bir bütçe ile hayata geçirilebileceğini söyledi. Görme engellilerin sorunlarını öğrendikten sonra ‘Engelsiz Eczane’ projesi geliştirdiklerini anlatan İlkurşunlu; sözlerini şöyle sürdürdü: “İsteyen meslektaşlarımız söz konusu etiketleri alabilirler, temel düzeyde de işitme engelliler için işaret dili öğrenebilirler ve bedensel engellilerin de eczanelere giriş çıkışlarında rahatlık sağlayan bir çalışma yapabilirler.”

SAĞLIK BAKANLIĞI DESTEK VERSİN
Geçirdiği tansiyon rahatsızlığ yüzünden 18 yıldır görme engelli olan Levent Özmen de ilaç kullanımında çeşitli sıkıntılar yaşadığını ve kimi zaman yanlış ilaçlar içtiğini söyledi. Projenin görme engelliler kısmında sadece ilaçlarda sağlanabilecek rahatlıkla sınırlı kalmaması gerektiğini anlatan Özmen, şöyle konuştu: “Doktorlar 4-5 ilaç yazıyor. Birbirine benzeyen çok ilaç oluyor öyle olunca da çok sıkıntıya giriyoruz. Ben bir de yalnız yaşıyorum. Bazen alt kattaki komşum yardımcı oluyor. Kimi zaman ilaçları doğru anlayabilmek için kutularını yırtıyorum ve kendimce hangi ilaç olduğunu belirginleştiriyorum. Sağlık Bakanlığı’nın bu projede yer alması şart. Umarım bu proje hayata geçer.”