Sağlık Bakanlığı, fiyat düşüşlerine bağlı yaşandığı ileri sürülen ilaç sıkıntısına el koydu.

Sağlık Bakanlığı, fiyat düşüşlerine bağlı yaşandığı ileri sürülen ilaç sıkıntısına el koydu. 21 ilde Sağlık Müdürlüğü ekipleri, seçilen eczanelerde 30 gün boyunca bulunmayan ilaçlarla ilgili çalışma yürütecek.

Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdür Yardımcısı Ercan Şimşek, Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Konya, Kayseri, Muğla, Muş, Ordu, Rize, Samsun, Siirt, Trabzon il sağlık müdürlüklerine gönderdiği genelgede, bulunmayan ilaçlarla ilgili eczanelerde tespit çalışması yapılmasını istedi.

Eczanelerin, ilaç ve eczacılık sektöründe üretilen bütün ürün ve hizmetlerin nihai tüketicisi olan hastaya ulaştığı yer olduğunu hatırlatan Şimşek, bu yerlerin aynı zamanda hasta danışmanlığı anlamında, halk sağlığının korunması, geliştirilmesi ve halk sağlığını olumsuz yönde etkileyecek unsurlarının bertaraf edilmesinde önemli bir role sahip bulunduğunu belirtti.

Şimşek, eczanelerde verilen eczacılık hizmetlerinin kalitesinin sürdürülebilmesi için genelgenin gönderildiği il sağlık müdürlüklerince görevlendirilecek personelin, seçilecek 5 eczanede 30 gün boyunca mesai saatleri içerisinde çalışma yapmasını istedi.

Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdür Yardımcısı Ercan Şimşek, “Bulunmayan ilaç var mı yok mu bakılacak, eğer bir sorun varsa buna göre tedbir alınacak” dedi.