İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü İlaç Takip Sistemi (İTS) Paket Transfer Sistemi (PTS) konusunda bir duyuru yaptı.

 

Duyuruya göre;

İlaç Takip Sistemi’nin devreye alınmasına müteakip sektörün, özellikle Üretici ve Ecza Deposu arasındaki mal transferlerini yönetme sıkıntısı ortaya çıktı.

İlaç Takip Sistemi’nin ürün bazında bildirimlerle çalışması, sistemin paydaşları arasındaki tedarik zincirinin yönetiminde taşıma (koli, bağ, palet vb.) birimlerinin ve bu birimler içerisinde bulunan ürünlerin ilişkisinin kurulmasını zorunlu hale getirdi.

Sektörün kendi arasında yaptığı bu konudaki standartlaştırma çalışmaları sürerken, bu transfer işleminin her paydaşın güvenebileceği ve ortak olarak kabulleneceği merkezi bir yapı tarafından sağlanması talebi oluştu.

Bu taleplerin İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü’ne iletilmesiyle birlikte İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü tarafından 13.12.2010 tarihinde sektörün ilgili paydaşlarının da katılımıyla bir çalıştay yapıldı.

Çalıştay sonucunda bu merkezi yapının İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü tarafından sağlanacağı bilgisi sektörle paylaşılarak; İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve bu yapıda kullanılması planlanan XML veri formatı paydaşların da katılımıyla belirlendi.

PTS ve XML dökümanları için tıklayınız