Sanal vaka yarışması Marketing E-xpedition’ı kazanan gençler Pfizer’de staj imkanı elde etti.

“Pfizer’de Gelecek Var” e-kariyer etkinliği içerisinde düzenlenen Marketing E-xpedition pazarlama vaka yarışması sonuçlandı!  56 farklı üniversiteden 367 öğrenci 88 takım ile yarışmaya katıldı. Kariyer planlama sürecinde gençlere yol göstermeyi hedefleyen ‘Pfizer’de Gelecek Var’ Türkiye’nin ilk e-kariyer etkinliği olma özelliğini taşıyor.

Kariyerlerini planlama sürecindeki gençlere destek olmak amacıyla düzenlenen, ülkemizin ilk e-kariyer etkinliği ‘Pfizer’de Gelecek Var’da kazananlar belli oldu. Pfizer’de Gelecek Var 5 Kasım 2010–15 Haziran 2011 tarihleri arasında www.gelecek-var.com adresinde farklı üniversite ve kurumlardan 14 bin genci bir araya getirdi. Sanal kampüste hayata geçirilen etkinlikte, pazarlama vaka yarışması Marketing E-xpediton’a katılan gençler, kariyerlerini değiştirecek fırsatlar elde etme şansı yakaladı.

Gençler, ilaç pazarına özel olarak geliştirilen ve gerçek bir pazarlama deneyimi sunan Marketing E-xpedition vaka yarışmasına 2-6 kişilik takımlar halinde katıldılar. Takımlar pazar, rekabet, ekonomi gibi tüm dış dinamikleri göz önüne alarak, ilaç sektöründe çalışan bir ürün müdürü gibi pazarlama planları hazırladılar. Simülasyon yarışmasında rakip hareketleri, gerçek pazardakine benzer şekilde katılımcı takımların pazar paylarını, satışlarını ve planlarının getireceği sonucu etkiledi. Yarışmanın son etabında kendi pazarlarının birincisi olan takımlar belirlendi.

Aralık 2010-Mayıs 2011 tarihleri arasında gerçekleştirilen Marketing E-xpedition vaka yarışmasında ilk 10 sırada yer alan takımlar geçtiğimiz haftalarda final simülasyon etabında yarışmak üzere Pfizer Merkez ofisinde bir araya geldi. Pfizer pazarlama yöneticilerinin izleyici olarak katıldıkları oturumda yeteneklerini ortaya koyarak rekabet ettiler. Simülasyonda ilk 3’e giren takımlardaki 12 genç 16 Haziran’da yeniden Pfizer Merkez ofisine davet edilerek Pfizer tanıtımı ve üretim tesisi gezisinin ardından Pfizer Genel Müdürü ve üst yönetim ekibiyle tanıştı. 1. ve 2. olan takımların toplam 4 üyesi ise Pfizer’de 3 ay boyunca part-time çalışma fırsatı yakaladı. İlk 3 takımın üyeleri İstanbul Teknik, İstanbul, Boğaziçi ve Eskişehir Osmangazi Üniversitelerinden.

Kazanan takımlar:

1. Takım – Üçkağıtçılar

2. Takım – Big Three

3. Takım – Campaign

İsteyen herkesin ücretsiz olarak katılabildiği ‘Pfizer’de Gelecek Var’ etkinliğinde gençler; binaları, bahçesi, eğitmenleri ile gerçeğinden farksız bir kampüste karşılanıyor. Gençler bu kampüste diledikleri zaman bir amfiye girip Pfizer üst düzey yöneticilerinin sunumlarını izleyebiliyor ya da kampüs meydanındaki stantlara uğrayarak farklı pozisyonlarda çalışan Pfizer’lilerden işlerinin detaylarını öğrenebiliyorlar. Oluşturulan sanal sınıflarda ise, kariyerlerini planlarken ufuklarını açacak, iş arama sürecinde ihtiyaç duydukları becerileri geliştirecek ve farklı bakış açıları kazanmalarına yardımcı olacak eğitim programlarına katılabiliyorlar.

Pfizerville’le hem eğlendiler hem öğrendiler

‘Pfizer’de Gelecek Var’ etkinliğinin oyun formatındaki bir bilgi yarışması olan Pfizerville de gençlerden yoğun ilgi gördü. Pfizerville’in renkli dünyasında çeşitli soruları cevaplayarak puan toplayan gençler çeşitli ödüller kazandılar. Katılımcılar yarışmada başarılı olabilmek için kampüsteki eğitimleri dikkatle takip etti.

Bu kampüste gelecek var

Pfizer’de Gelecek Var, öğrencilere ilaç sektöründe kendilerini nasıl iş fırsatları beklediği konusunda fikir vermeyi hedefliyor. Geleceğini Türkiye’nin en büyük ve toplum açısından en önem taşıyan sektörlerinden biri olan ilaç sektöründe inşa etmek isteyenleri Pfizer ile tanıştırmayı hedefliyor.

Pfizer’de Gelecek Var etkinliğinin sanal kampüsünde farklı kariyer yollarına yönelik yönetici sunumlarının ve eğitim programlarının yer aldığı üç farklı sanal fakülte bulunuyor. ‘Sağlık profesyonelleri’, ‘yönetici adayları’ ve ‘tıbbi satış mümessilleri’ isimli fakülte binalarında katılımcılar, bireysel ilgi alanları ve kariyer tercihlerine göre diledikleri zaman bir amfiye girip, Pfizer Türkiye Genel Müdüründen veya bölüm direktörlerinden Pfizer, ilaç sektörü ve bölümlerin görevleri hakkında bilgi alabiliyor. Gençler oluşturulan sanal sınıflarda, kariyerlerini planlarken ufuklarını açacak, iş arama sürecinde ihtiyaç duydukları becerileri geliştirecek ve farklı bakış açıları kazanmalarına yardımcı olacak eğitim programlarına da katılabiliyorlar. Oluşturulan sanal kütüphanede ise katılımcılar, Pfizer’in kurumsal video ve sunumlarının yanı sıra ilaç sektörü ve Pfizer hakkında birçok faydalı bilgiye erişebiliyorlar.