Başağrısı ve Ağrı Çalışmaları Derneği’nin desteklediği ve Pfizer Türkiye tarafından hayata geçirilen “Migrene Son Hayata Devam” Hastalık Bilinçlendirme Kampanyası, bugün düzenlenen toplantıyla başlatıldı.

Migren genellikle zonklayıcı ve sıklıkla tek taraflı baş ağrısı atakları ile seyreden, Türkiye’de de sık rastlanan kronik bir hastalıktır. Her 6 kişiden birinde, her 4 kadından ise yine birinde migren görülüyor ve hastalarda yıllık ortalama 12 günlük iş kaybına neden oluyor. Görülme sıklığı çok yüksek olmasına rağmen Türkiye’de ve dünyada migrenin teşhis oranları oldukça düşük. Hastaların önemli bir bölümünün migren konusunda sınırlı bilgisi varken, hastaların üçte biri doktora hiç başvurmuyor. Diğer baş ağrıları (sinirsel/gerilim tipi baş ağrısı) ve özellikle sinüzit gibi hastalıklar ile sıklıkla karışan migrenin belirtilerini anlatmak ve migren tedavisinde uzman hekime başvurmanın öneminin altını çizmek amacıyla Pfizer Türkiye, Başağrısı ve Ağrı Çalışmaları Derneğinin desteğiyle “Migrene Son Hayata Devam” hastalık bilinçlendirme kampanyasını başlattı.

Başağrısı ve Ağrı Çalışmaları Derneği Başkanı Prof Dr. Mehmet Zarifoğlu, toplantıda Türkiye’de yapılan migren prevalans çalışması hakkında bilgiler verdi. Prof. Zarifoğlu, 2008 yılında Türkiye’de 21 ilde 5323 kişi üzerinde, konunun uzmanı akademisyenlerin yaptığı Türkiye’de Baş Ağrısı ve Migren Epidemiyoloji Çalışması’na göre “Türkiye migren prevalansını” açıkladı. Prof. Dr. Mehmet Zarifoğlu toplantıda, “Türkiye’de migren görülme sıklığının %16,4 olduğunu ve ülkemizde toplam 8 milyon migren hastası bulunduğunun tahmin edildiğini, ancak bu hastaların sadece yaklaşık yarısının bir nöroloji uzmanına başvurduğunu” belirtti. “Bu kampanyayla hastaların migrenin belirtilerini tanımasını, diğer baş ağrılarından farklı olduğunu anlamasını ve konu ile ilgili uzman bir hekime başvurmasını sağlamayı hedeflediklerini” ifade etti.

Migren tedavisinde uzman doktora başvurmanın önemini vurgulayan Prof. Dr. Zarifoğlu, “Tedavi edilmediği takdirde, her atağın 4-72 saat sürdüğü ve Türkiye’de hastaların yarısından fazlasının ayda dört ve üzerinde atak yaşadığı migren, kişilerin aile, iş ve sosyal hayatını ciddi şekilde etkiliyor. Migren, ciddi iş gücü kaybına yol açarken, kişilerin sosyal yaşantısında da birçok olumsuzluk yaşanmasına neden oluyor. Migrenin tetikleyici sebepleri arasında stres (%69), rüzgar (%54), açlık (%54), uykusuzluk (%53), ışık (%39) gibi pek çok faktör etkili olabiliyor” şeklinde konuştu. Prof. Dr. Zarifoğlu, “Hastaların migrene dair sorularını, migreneson.com sitesinde ayrıntılı bir şekilde cevaplamaya çalıştık” dedi.

Kampanyanın duyurulması konusunda destek veren ve migreneson.com adresinde 3 sorudan oluşan ID Migren Testini uygulatan Yrd. Doç. Dr. Elif Ilgaz Aydınlar ise şunları söyledi: “Bir nörolog olarak ülkemizde böyle bir kampanyanın başlamış olmasından dolayı son derece memnunum ve ‘Migrene Son’ hastalık bilinçlendirme kampanyasını destekliyorum. Bu kampanyanın toplumda migren bilincini artıracağını umuyorum. Kampanya web sitesinde hastalar 3 sorudan oluşan ID Migren Testini yanıtlayarak migren olma olasılıklarını öğrenebilir. Toplumu kolaylıkla baş edilebilen bir baş ağrısı türü olan migren hakkında bilgilendirmeyi ve toplumda migren farkındalığı oluşturmayı amaçladık. Migren hakkında merak ettiğiniz konulara ilişkin aydınlatıcı bilgilere ulaşmada Migrene Son sitesinin ve kampanyasının faydalı olmasını diliyorum” dedi.

Türkiye’de her 4 kadından 1’i migren hastası

16 Haziran’da Feriye’de yapılan, migren konusundaki farkındalığı, doğru teşhis ve tedavi oranını artırmayı amaçlayan basın toplantısında tanıtılan “Migrene Son” hastalık bilinçlendirme kampanyası, ülkemizdeki migren hastalarının, hastalık ve tedavi yöntemleri konusunda bilinçlendirilerek, nöroloji uzmanlarına başvurmalarını sağlamayı amaçlıyor. “Migrene Son” kampanyasının odak noktasında özellikle kadınlar yer alıyor. Çünkü Türkiye’de her 4 kadından biri migren hastası.

Migreniniz mi var? 3 soruluk Migren Testi ile migren olma olasılığınızı öğrenin

“Migrene Son Hayata Devam” sloganıyla yola çıkan kampanya, Başağrısı ve Ağrı Çalışmaları Derneği tarafından da destekleniyor. Hastalık bilinçlendirme kampanyasının internet sitesinde 3 sorudan oluşan ID Migren Testi bulunuyor. Hastalar www.migreneson.com adresindeki bu üç soruyu yanıtlayarak migren olma olasılıkları hakkında fikir sahibi oluyorlar. Bu teste göre migrenin önemli belirtileri; son 3 aylık dönem içerisinde baş ağrısı sırasında bulantı veya kusma, ışığa hassasiyet ve bir gün boyunca işleri yapamama durumu olarak tanımlanıyor. Bu 3 belirtiden ikisi sizde varsa migren olma olasılığınız %93.

“Migrene Son Hayata Devam” demek sizin elinizde

Migreneson.com sitesinde ayrıca hastalardan gelen sorular, uzman hekimler tarafından cevaplanıyor. Sitede ayrıca Migren Günlüğü, en yakındaki nöroloji uzmanı olan kurum ve ağrı merkezlerinin bilgileri, migren için önemli olan hava durumu detayları gibi pek çok ilgi çekici konu başlığı bulunuyor. Migren hastaları Facebook ve Twitter üzerinden de paylaşımda bulunabiliyor ve “Migrene Son” hastalık bilinçlendirme kampanyası ile ilgili bilgi ve aktiviteleri www.facebook.com/MigreneSon ve www.twitter.com/migrene_son sayfalarından takip edebiliyorlar.

Yanlış tedavi umutsuzluğa neden oluyor

Migrenin teşhis ve tedavisinde en büyük engel hastaların önemli bir kısmının tedavi almak üzere doktora başvurmaması, çevrelerinden duydukları veya kendi bildikleri ilaçları alarak tedavi olmaya çalışması. Bunun en önemli nedenleri arasında migrenin genetik ve psikolojik kaynaklı olduğuna ve tam bir tedavisinin olmadığına dair yanlış kanı geliyor. Farkındalığın olmaması sonucu, hastalar doğru adres olan nörologlara başvurmak yerine, eş dost tavsiyesiyle aldıkları ilaçların etkisiz olması nedeniyle tedavi konusunda umutsuzluğa kapılıyorlar.

Kampanya internet adresi: www.migreneson.com