Pfizer bu yıl 175. kuruluş yıldönümünü kutluyor, yani ilaç devinin uzun bir geçmişi var. Ancak ilaç üreticisi aslında kısa bir süre önce satış rekorları kıran koronavirüs aşısı Comirnaty’yi ve ardından en çok satan COVID tedavisi Paxlovid’i piyasaya sürdüğünde küresel spot ışıkları altına girdi. Bu iki ürün Pfizer’in 2022’de yıllık 100 milyar dolarlık rekor gelire ulaşmasına yardımcı oldu.

Ancak geçtiğimiz yıl büyük ilaç şirketi için zor bir yıl oldu. Koronavirüs ürünlerine yönelik talebin azalması, kazançlar üzerinde önemli bir baskı oluşturdu. Bu durum ve bu on yılın sonunda bazı büyük COVID dışı ürünlerle ilgili münhasırlık kayıpları ile CEO Albert Bourla’nın bile “bizim için iyi bir yıl değildi” dediği bir yıl olan 2023’te %43 düştü.

Pfizer’in dördüncü çeyrek kazançları son dönemde yaşadığı ve devam eden zorlukları yansıtıyor. Grafikte de görebileceğiniz gibi, gelir %41’den fazla düşerek 14,2 milyar $’a geriledi ve şirket 3,4 milyar $ net zarar bildirdi. Daha parlak bir not olarak, yeniden yapılandırma ve satın alma maliyetleri %222 oranında artarken, şirket toplam giderlerini azaltma konusunda ilerleme kaydetti.

İyi haber ise Pfizer’in klinik çalışmalarda kombine bir COVID/grip aşısı adayı üzerinde çalışıyor olması ve bu tür bir ürünün, genellikle yıllık grip aşısı yaptıranları -ki bu ABD nüfusunun neredeyse yarısı demek- cezbedebilecek olması. Her şey yolunda giderse, bu ürün 2026 civarında piyasaya sürülebilir.