Toplum Gönüllüleri Vakfı ve Pfizer Türkiye tarafından 2005 yılında, gençlerimizin sağlık alanındaki bilgilerinin arttırılması ve

gelecekte daha sağlıklı bir toplum yaratılması amacıyla başlatılan “Gençlere Sağlık” Projesi ile bugüne kadar Türkiye’nin dört bir yanındaki 2000 gence eğitim verilerek, 20.000 kişiye ulaşıldı.

Sağlık hakları, hijyen, beslenme, bağımlılık, kazalardan korunma, güvenli cinsel yaşam gibi temel sağlık konularında uygulamalı eğitimler alan gençler, öğrendikleri bilgileri katılımı teşvik eden ve eğlenceli yöntemlerle çevrelerine aktarmaya devam ediyor. 5. yılını kutlayan ‘Gençlere Sağlık’ Projesi, önümüzdeki dönemde yeni eğitim modülleri ile zenginleştirilerek, gençlerimizin kişisel gelişimine katkı sağlamaya devam edecek.

Toplum Gönüllüleri Vakfı ve Pfizer Türkiye’nin işbirliğinde hayata geçirilen ‘Gençlere Sağlık’ Projesi kapsamında, Halk Sağlığı ve Aile Hekimliği alanında uzman doktorlar tarafından hazırlanan ve uygulanan eğitmen eğitimleri ile gençlere gerekli bilgi ve beceriler kazandırılıyor. ‘Akran eğitimi’ modelini temel alan projede temel sağlık konularının yanı sıra iletişim, sunum teknikleri ve diğer eğitim becerilerini de içeren sekiz günlük programa katılan gençler, öğrendikleri bilgileri 2 – 4 kişilik gruplar halinde uygulamalı, katılımı teşvik eden ve eğlenceli yöntemler kullanarak, başka gençlere aktarıyorlar.

Proje kapsamında, İstanbul’dan Van’a, Edirne’den Mardin’e, Samsun’dan Muğla’ya kadar toplam 32 ilde, 83 eğitmen tarafından 105 kez düzenlenen eğitimlerle bugüne kadar 17 – 25 yaş arası 2.000 kadar gence eğitim verilerek, 20.000 kişiye ulaşıldı. Projenin, yeni eğitim modülleri ile zenginleştirilerek 2011 yılı sonuna kadar farklı yaş gruplarından 250 gencimize daha ulaşılması hedefleniyor.

5 – 6 Ocak 2011 tarihleri arasında Gaziantep Gençlik ve Kültür Evi’nde projenin beş yıllık hikâyesi ve önümüzdeki dönem planlarının paylaşılması amacıyla düzenlenen basın programına, TOG ailesi ve Pfizer çalışanlarının yanı sıra çok sayıda üniversite öğrencisi ve basın mensubu da katıldı. Toplantıda konuşan TOG Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Betil ve Pfizer Türkiye Genel Müdürü Melih Memecan proje ile ilgili önemli bilgiler aktardı.

Gençlere Sağlık, Türkiye’nin yeni kuşakları için çok değerli bir bilgi donanımı

Pfizer Türkiye Genel Müdürü Melih Memecan basın toplantısında yaptığı konuşmada projenin önümüzdeki dönem hedefleri ile ilgili, “2005 yılında Toplum Gönüllüleri Vakfı ile hayata geçirdiğimiz ‘Gençlere Sağlık’ isimli sosyal sorumluluk projemizin 5. yılını tamamladık, Pfizer Türkiye olarak bundan büyük mutluluk duyuyoruz. Bu alandaki ilk ve en geniş kapsamlı çalışma olma özelliğine sahip olan proje ile bugüne kadar farklı illerimizden 2000 gencimize, 2 gün süren eğitimlerle doğrudan ulaştık.

Gelecek nesillerimiz için çok değerli bir bilgi birikimi olduğuna inandığımız projemizi, bundan sonra yeni eğitim modülleri ile zenginleştirerek sürdürmeyi hedefliyoruz. 5 yıl boyunca geniş kitlelere yayılan bu proje ile bugüne kadar oldukça önemli bir sorumluluğu üstlenen genç toplum kahramanlarımıza, TOG ailesine ve Pfizer Türkiye çalışanlarına katkılarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Sağlıklı toplum bilincinin oluşması konusunda gençlerimiz desteklenmeli

Toplum Gönüllüleri Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Betil ise, “Bedensel ve ruhsal sağlığımızı korumak için doğru bilgileri edinebilmek her insanın hakkıdır. Bu hakkın herkes tarafından etkin bir biçimde kullanılabilmesi için gençlerin, sağlığın ABC’sine dair sağlık okuryazarlığı eğitimi alarak doğru bilgiyle donatılması, olumlu tutum ve davranışlarının teşvik edilmesi ve diğer gençlerle bunları paylaşmaya yönelik olarak desteklenmesi gerekiyor. Bu değerli proje ile sağlıklı toplum bilincinin oluşması için oldukça önemli bir sorumluluğu üstlenen gençlerimize ve Pfizer Türkiye’ye desteklerinden ötürü teşekkür ediyoruz” dedi.

Haklarımızı Gençlere Sağlık projesi sayesinde öğrendik

Basın toplantısına katılan Gençlere Sağlık 4. dönem eğitmenlerinden Kevser Pehlivan ise şunları söyledi; “Eğitmenliğe başladığımdan beri hayatımda pek çok şey değişti. Öncelikle kendim sağlığıma daha dikkat etmeye başladım ve haklarımı bilir hale geldim. Eğitimlerde ise eğitmen arkadaşlarımla temel sağlık konularını eğlenceli yollarla akranlarımıza aktararak onları da bilinçlendirmeye çalışıyoruz.

Sağlığa dair bilgilendirdiğimiz konular aslında hayatımızın her anında uymamız gereken şeyler, fakat nedense gözden kaçabiliyor. Bu eğitimler sayesinde akranlarımızn dikkatini bu konulara çekebiliyoruz ve beni en mutlu eden şey de bilgilendirdiğimiz insanların gözlerindeki ışıltı. Bu dünyadaki en güzel sözden daha değerli.”